Spotkanie Joe Bidena i Andrzeja Dudy w Warszawie

Spotkanie Joe Bidena i Andrzeja Dudy w Warszawie

We wtorek odbyło się spotkanie Joe Bidena i Andrzeja Dudy w Warszawie. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Polski wystąpili potem na wspólnej konferencji prasowej. W spotkaniu delegacji polskiej i amerykańskiej, oprócz prezydentów Polski i USA, uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Zbigniew Rau.

.Spotkanie delegacji polskiej i amerykańskiej odbyło się we wtorek po spotkaniu prezydentów Dudy i Bidena w „wąskim gronie”. W skład delegacji polskiej, oprócz prezydenta Dudy, weszli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, szef MSZ Zbigniew Rau, szef BBN Jacek Siewiera oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. W delegacji amerykańskiej natomiast znaleźli się m.in. doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan oraz ambasador w Warszawie Mark Brzezinski.

Spotkanie Joe Bidena i Andrzeja Dudy

.„Chciałem podziękować za wczorajszą wizytę w Kijowie. To było niezwykle spektakularne posunięcie strategiczne i polityczne, niezwykle ważny sygnał polityczny przede wszystkim oczywiście dla Ukrainy. W ogromnym stopniu, jestem przekonany, wzmacniający morale obrońców Ukrainy i tych wszystkich, którzy decydują dzisiaj o obronie Ukrainy, jak mój przyjaciel Wołodymyr Zełenski, jego współpracownicy” – powiedział Andrzej Duda podczas spotkania z Joe Bidenem w Pałacu Prezydenckim.

Dodał, że wizyta w Kijowie to był także „niezwykły gest pokazany naszym sojusznikom w NATO i w ogóle ludziom, którzy stoją po stronie wolnego świata”. “A także tym, którzy łamią międzynarodowe zasady, którzy napadli na suwerenne, niepodległe państwo jakim jest Ukraina, którzy bombardują domy, którzy niszczą infrastrukturę służąca na co dzień ludziom do normalnego życia” – oświadczył Andrzej Duda.

„Myślę tutaj niestety o naszych europejskich sąsiadach, myślę o Rosji, o władzach Rosji, o prezydencie Putinie” – powiedział prezydent RP.

Prezydent RP o współpracy polsko-amerykańskiej

.„Cieszymy się ogromnie, że możemy pana gościć w Polsce. To dla nas także jest niezwykle ważny znak bezpieczeństwa” – mówił polski prezydent i przypomniał, że w środę ma się odbyć spotkanie w z sojusznikami ze wschodniej flanki NATO w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki. „Dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna, tutaj, w regionie. My nie odbieramy jej tylko jako Polacy, jako wizyty u nas. To jest wizyta w naszym regionie połączona z wizytą w Kijowie. To jest bardzo mocny sygnał odpowiedzialności, które Stany Zjednoczone nieustannie mają na sobie za bezpieczeństwo Europy i świata” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda wskazał także, że „Stany Zjednoczone wielokrotnie już pokazały swoją odpowiedzialność za sprawy europejskie w czasie I wojny światowej, w czasie II wojny światowej, w czasie zimnej wojny, za każdym razem doprowadzając do powrotu reguł demokratycznych, za każdym razem doprowadzając do tego, że ludzie stawali się wolni, że mogli wrócić do normalnego życia”.

W tym kontekście prezydent RP przywołał rok 1989 i rolę, którą odegrali wówczas ruch „Solidarności”, determinacja ludzi i papież Jan Paweł II. „My doskonale wiemy, że stało się to dzięki niezwykle twardej polityce amerykańskiej, która była prowadzona przez władze Stanów Zjednoczonych, przez prezydenta Ronalda Reagana i w końcu imperium zła po prostu upadło, upadł mur berliński w efekcie i odzyskaliśmy wolność” – mówił.

„Wszyscy patrząc na to, co pan zrobił wczoraj, wierzymy w to, że Ameryka jest w stanie ład światowy utrzymać, upilnować i pokazać wszystkim napastnikom, którzy chcą zniszczyć innym ludziom życie, być zaborczy wobec innych państw, którzy chcą niewolić inne narody, że nie ma zgody demokratycznej wspólnoty, którą reprezentują Stany Zjednoczone, na takie zachowanie, na takie działanie” – podkreślał Andrzej Duda.

Polska jest bezpieczna i buduje więzi międzynarodowe

.„To jest wielki sygnał dla światowych i amerykańskich inwestorów ta pańska obecność, to wystąpienie pana prezydenta, że Polska jest bezpieczna, że jest to kraj, do którego można spokojnie przybywać z drugiej strony globu” – podkreślił Andrzej Duda.

„Te odległości nie wydają się takie duże, więc niektórym może się wydawać, że może tutaj też jest niebezpiecznie. Polska jest bezpieczna dzięki obecności armii Stanów Zjednoczonych, dzięki obecności wojsk państw NATO, dzięki także i naszym staraniom we wzmacnianie zdolności obronnych Polski” – zwrócił się do Bidena polski prezydent.

Jak podkreślił, wizyta Joe Bidena jest sygnałem dla całego świata i dowodem na to, jak „ogromną wagę sojuszniczą przywiązują Stany Zjednoczone do naszej części Europy”.

„Z drugiej strony, w pewnym sensie jest to dla nas potwierdzenie tego, że działamy dobrze. Że nasze działania, które podejmujemy w ostatnim czasie wobec Ukrainy (…) to jest słuszna droga i że mamy w tym zakresie wsparcie USA” – ocenił Andrzej Duda.

Jak dodał, wsparcie to Polska stara się dawać również swoim sąsiadom. Wymienił m.in. państwa Bałtyckie, gdzie realizujemy misję Air Policing, czy Rumunię, gdzie stacjonują Polscy żołnierze w ramach kontyngentów NATO.

„W 2025 roku będzie polska prezydencja w UE. Chcemy, i podejmiemy jeszcze w tym roku, w maju, uchwałę w tej sprawie, (…) że chcemy, żeby nasza prezydencja odbywała się pod hasłem zacieśniania więzi transatlantyckich. Więcej Ameryki w Europie, silniejsze więzi UE z USA, więcej współpracy między UE i USA w kwestiach gospodarczych, kwestiach bezpieczeństwa, tym wszystkim, co jest dla nas ogromnie ważne” – zapowiedział również prezydent Duda.

Jak podkreślił, USA pokazują, że „to ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i przyszłego rozwoju naszego kontynentu”. „My w Polsce, tak ogromnie doświadczeni na przestrzeni ostatnich stuleci naszych historii, nie mamy co do tego żadnych wątpliwości” – podkreślił prezydent.

Joe Biden: USA potrzebują Polski, tak samo jak Polska potrzebuje USA

.Stany Zjednoczone potrzebują Polski, tak samo jak Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych – mówił prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.

Amerykański przywódca dziękował za zaproszenie do Polski w tym szczególnym momencie. Przypomniał też o swojej wizycie w naszym kraju w ubiegłym roku. „Odwiedziliśmy bazę, w której polscy i amerykańscy żołnierze służyli ramię w ramię, pokazując naszą siłę do odstraszania wszelkiej agresji wobec NATO” – mówił.

„Wyraźnie powiedziałem, że Stany Zjednoczone potrzebują Polski, tak samo jak Polska potrzebuje Stanów Zjednoczonych. Nasza rola w świecie wykracza poza Europę. Musimy mieć bezpieczeństwo w Europie, to podstawowa kwestia i o największej konsekwencji” – mówił prezydent.

„Bardzo jasno, wyraźnie powiedziałem, że zobowiązania Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników, i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwały” – dodał.

Prezydent USA o wzajemnych więziach Polaków i Amerykanów

.Joe Biden podkreślił podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim, że „dla Polaków i Amerykanów te (wzajemne) więzi są bardzo silne i głębokie”. Dodał, że urodził się w mieście Scranton (Pensylwania) w dzielnicy irlandzko-katolickiej, a następnie przeprowadził się do Claymont w Delaware, które było robotniczym miastem.

Jak zaznaczył, każde z tych miasteczek było polskie, zauważył też, że jego nazwisko nie kończyło się na „ski”. „Mówiłem prezydentowi (Dudzie) o niezwykłej dumie zademonstrowanej przez Amerykanów polskiego pochodzenia, o roli Polski, jaką odgrywa teraz na świecie, jest to naprawdę niezwykłe” – powiedział Biden. „I jeśli żeście tego nie widzieli, to powinniście przyjechać i zobaczyć na własne oczy” – dodał prezydent USA.

„Jest bardzo wiele wyzwań, przed którymi stoimy i którym będziemy musieli wspólnie stawiać czoła. Ja jestem przekonany, że je przezwyciężymy. Także cieszę się, że jestem z powrotem tutaj i chętnie zapoczątkuję dyskusję. Chociaż jak żeśmy rozmawiali z panem prezydentem, to wszystkie problemy rozwiązaliśmy. Ale żarty żartami, to są naprawdę relacje o krytycznym, krytycznym i krytycznym, raz jeszcze powiem, znaczeniu” – oświadczył amerykański prezydent.

Joe Biden: dziękuję Polsce i Polakom za pomoc Ukrainie

.Dziękuję Polsce i Polakom za pomoc Ukrainie; to, co zrobiliście, było naprawdę niezwykłe – powiedział prezydent USA Joe Biden. Podkreślił, że „żelazne zobowiązanie” USA i partnerów do wspierania Ukrainy przetrwa.

Prezydent Stanów Zjednoczonych dziękował prezydentowi Dudzie „za to, jak Polska pomaga narodowi ukraińskiemu”.

Zwrócił uwagę, że w zeszłym roku – podczas swojej wizyty w Polsce w marcu – obserwował, jak mieszkańcy Ukrainy przekraczali polską granicę. „Te dzieci, te żony, które zostawiły swoich mężów i ojców; to było coś niesamowitego powitać te 1,7 czy 1,8 mln ludzi przybywających tutaj jako uchodźcy” – zaznaczył Biden.

„Nasze siły będą w Polsce. W tej chwili tworzymy nowe strategiczne partnerstwo, mamy zamiar zbudować nowe elektrownie jądrowe i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski na pokolenia” – mówił prezydent USA.

Wzmacnianie relacji z Polską leży w narodowym interesie Ameryki

.„Polska jest zaufanym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych z wielu zasadniczych powodów. Państwo to jest najważniejszym partnerem Ameryki na najistotniejszych frontach bezpieczeństwa w Europie, zarówno militarnych, jak i gospodarczych czy energetycznych” – pisze Anthony B. KIM, pracownik naukowy The Heritage Foundation, kierownik ds. globalnego zaangażowania w Thatcher Center for Freedom.

Polska, znaczący geopolitycznie i strategiczny członek NATO położony na granicy Europy z Rosją, jest niezastąpionym sojusznikiem USA. Jako aktywny działacz na rzecz bezpieczeństwa Polska jest ważnym rozmówcą w kwestiach strategicznego zaangażowania Ameryki w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Polska odgrywa istotną rolę jako swoisty bastion przeciwko geopolitycznym planom Moskwy. Rzeszów, największe miasto w południowo-wschodniej Polsce, stał się głównym zapleczem Zachodu, przyjmując uchodźców z Ukrainy i działając jako węzeł komunikacyjny dla transportów broni z USA.

Jak podkreśla Anthony B. KIM, „z szerszej perspektywy handlowej i inwestycyjnej Polska jest również głównym filarem bezpieczeństwa gospodarczego w Europie. Wzmocnienie dwustronnych relacji z Polską w obszarze najważniejszych transatlantyckich przedsięwzięć gospodarczych niewątpliwie leży w narodowym interesie Ameryki”.

„Nadszedł czas, aby Waszyngton i Warszawa dodatkowo wzmocniły swoje wyjątkowe, wielowymiarowe partnerstwo, czerpiąc z niego jeszcze więcej korzyści” – pisze Anthony B. KIM.

PAP/Rafał Białkowski, Aleksandra Rebelińska, Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś, Adrian Kowarzyk, Mikołaj Małecki/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2023
Marek Borawski/KPRP