Ruszyło spotkanie w Ramstein. 50 państw rozmawia o pomocy wojskowej dla Ukrainy

W amerykańskiej bazie w Ramstein, położonej w Niemczech, rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy obronnej Ukrainy. Spotkanie w Ramstein odbywa się pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina. Uczestniczą w nim przedstawiciele 50 państw

W amerykańskiej bazie w Ramstein, położonej w Niemczech, rozpoczęło się kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. pomocy obronnej Ukrainy. Spotkanie w Ramstein odbywa się pod przewodnictwem ministra obrony USA Lloyda Austina. Uczestniczą w nim przedstawiciele 50 państw.

Szczegóły spotkania

Jak powiedział Lloyd Austin rozpoczynając spotkanie, ma ono na celu wsparcie dzielnych obrońców Ukrainy. „To kluczowy moment. […] Nie możemy zwalniać. Ukraińcy patrzą na nas. Kreml na nas patrzy. Historia na nas patrzy” – oznajmił dodając, że dlatego obecnie nie można odpuścić pomocy obronnej dla Ukrainy w jej zmaganiach z rosyjską agresją.

Osią sporu wśród krajów Zachodu jest kwestia dostarczanie Ukrainie czołgów bojowych, których oczekuje Kijów.

Jak wskazuje agencja AP, wahania co do wysłania czołgów na Ukrainę zachwiały koalicją, ponieważ Niemcy stoją w obliczu rosnącej presji, by dostarczyć czołgi Leopard 2 do Kijowa lub przynajmniej utorować drogę innym krajom – takim jak Polska – do dostarczenia niemieckich Leopardów z ich własnych zapasów.

Wsparcie militarne dla walczącej Ukrainy

Stany Zjednoczone odmówiły dostarczenia czołgów M1 Abrams, powołując się na złożoną konserwację tego sprzętu i wyzwania logistyczne związane z zaawansowanym technologicznie pojazdem. USA uważają, że bardziej produktywne byłoby wysłanie Leopardów. Ponieważ wielu sojuszników je posiada, a wyszkolenie ukraińskich wojsk do ich wykorzystania byłoby łatwiejsze, niż w przypadku Abramsów.

Wielka Brytania ogłosiła w zeszłym tygodniu, że wyśle czołgi Challenger 2. Stwierdzając, że jest to naturalny postęp w pomocy wojskowej dla Ukraina.

Nowy minister obrony Niemiec, Boris Pistorius odnosząc się do czołgów, powiedział telewizji ARD: „Jestem prawie pewien, że podejmiemy decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach, ale nie mogę jeszcze dzisiaj powiedzieć, jak to będzie wyglądać”.

Prawie 11 miesięcy po rosyjskiej inwazji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził frustrację z powodu niewystarczającej ilości uzbrojenia od zachodnich sojuszników. Jak wskazuje AP, przemawiając za pośrednictwem łącza wideo na marginesie dorocznego spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii, Zełenski przedstawił zawoalowaną krytykę głównych sojuszników, takich jak Niemcy i Stany Zjednoczone, którzy wahali się przed wysłaniem czołgów.

Pomoc Ukrainie to obowiązek

O tym, że pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie jest obowiązkiem cywilizacyjnym, pisał na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Piotr GLIŃSKI, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Wicepremier w swoim tekście „Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem”

podkreślał, że obowiązkiem jest sprzeciwiać się i solidaryzować. Tylko pomoc Ukrainie pozwoli jej odzyskać swoją wolność, a także pokój w naszej części świata.

PAP/Łukasz Osiński/WszystkocoNajważniejsze/LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2023