Sprzedaż dzieł sztuki spada – najnowsze dane GUS

„W 2023 r. łączna kwota sprzedaży dzieł sztuki i antyków wyniosła 567,7 mln zł, w porównaniu do 2022 r. zmniejszyła się o 12,8 proc.” – raportuje Główny Urząd Statystyczny w czwartek 16 maja.

Sprzedaż dzieł sztuki spadła o prawie 13 proc.

.„Najwięcej dzieł sztuki i antyków sprzedano w województwie mazowieckim – za kwotę 433,6 mln zł, co stanowiło 76,4 proc. ogólnej kwoty sprzedaży dzieł sztuki i antyków w Polsce” – donosi GUS. Nie dziwi to, zważywszy na fakt, że najwięcej podmiotów na rynku dzieł sztuki i antyków – 52, w tym 45 w Warszawie – prowadziło działalność w województwie mazowieckim. Ogółem 71 proc. podmiotów zajmujących się sprzedażą dzieł sztuki i antyków miała swoje siedziby w stolicach województw.

Największą część łącznej kwoty ze sprzedaży dzieł sztuki i antyków uzyskano z dziedziny malarstwa. Wyniosła 471,9 mln zł, co stanowi 83,1 proc. ogólnej kwoty sprzedaży. Jednak i tutaj odnotowano spadek – w porównaniu z 2022 r. zmniejszyła się o 16,2 proc.

Gdzie sprzedaje się dzieła sztuki?

.Podmioty zajmujące się sprzedażą antyków i dzieł sztuki największą część łącznej kwoty z ich sprzedaży uzyskały poprzez aukcje – 350,6 mln zł, w tym przez aukcje internetowe – 26,7 mln zł.

„Znaczącym kanałem dystrybucji pod względem łącznej wartości sprzedaży była sprzedaż w placówkach handlowych. Jej wartość wyniosła 188,8 mln zł. Sprzedaż dzieł sztuki i antyków w placówkach handlowych wzrosła o 7,5 proc. w porównaniu z 2022 r.” – czytamy w raporcie GUS.

Za pośrednictwem Internetu sprzedano antyki i dzieła sztuki za kwotę 21,9 mln zł. W porównaniu z 2022 r. była to kwota mniejsza o 34,2 proc..

Wszystkie dane pochodzą z raportu „Rynek dzieł sztuki i antyków w 2023 r.” Głównego Urzędu Statystycznego opublikowanego 16 maja 2024 r.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Zuzanna Piwek/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 maja 2024