Średniowieczne rzeźby z katedry Notre-Dame na wystawie w Paryżu
W Musée de Cluny w Paryżu trwa wystawa, poświęcona średniowiecznym rzeźbom z katedry Notre-Dame. Prezentowane są m.in. odnalezione podczas prac archeologicznych fragmenty rzeźb z fasady katedry, zniszczonych podczas rewolucji francuskiej.
.W Musée de Cluny w Paryżu rozpoczęła się wystawa, poświęcona rzeźbom z katedry Notre-Dame w Paryżu.
Wystawa “Faire parler les pierres. Sculptures médiévales de Notre-Dame” prezentuje fragmenty rzeźb, znajdujących się w katedrze Notre-Dame w średniowieczu. Rzeźby zostały zniszczone podczas rewolucji francuskiej lub zdemontowane i zastąpione nowymi. Część rzeźb została przekazana Musée de Cluny po ich zdemontowaniu podczas następujących po sobie prac nad renowacją katedry (m.in. część portalu, zdemontowana w celu powiększenia wejścia do katedry). Większość eksponatów stanowią jednak fragmenty rzeźb, zniszczonych podczas rewolucji i odnalezionych podczas prac archeologicznych w XX wieku, przy katedrze, ale również w innych częściach Paryża. Rzeźby pochodzą m.in. z Galerii królów na fasadzie katedry Notre-Dame czy z portalu św.Anny.
.Na wystawie po raz pierwszy zaprezentowano publicznie fragmenty XIII-wiecznego lektorium. Rzeźbione elementy zostały odnalezione w 2022 r., podczas prewencyjnych prac archeologicznych, prowadzonych w ramach odbudowy katedry Notre-Dame. Odkryto wówczas, w miejscu skrzyżowania transeptu z nawą główną, ponad tysiąc elementów, należących do dawnego lektorium. Większość z nich zachowała oryginalny kolor, przez co zbiór ten stanowi jeden z ważniejszych zachowanych przykładów polichromii w średniowieczu. Lektorium, pochodzące najprawdopodobniej z ok.1230 r., zostało zdemontowane w XVII wieku.
Musée de Cluny posiada w swoich zbiorach znaczną część zachowanych fragmentów rzeźb, pochodzących z katedry Notre-Dame. Część z nich (przede wszystkim figury z Galerii królów) prezentowana jest na ekspozycji stałej. Na wystawie “Faire parler les pierres. Sculptures médiévales de Notre-Dame” można natomiast zobaczyć elementy rzeźb, które prezentowane są publicznie po raz pierwszy. Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Musée de Cluny, Luwru i Musée Carnavalet, a także z kolekcji prywatnych i z lapidarium katedry Notre-Dame.
.Wystawa opowiada historię rzeźb Notre-Dame, zniszczeń oraz ich odnalezienia podczas badań archeologicznych. Pozwala również na odtworzenie niektórych elementów katedry, które już nie istnieją.
Jednocześnie w Musée de Cluny zorganizowana została wystawa “Feuilleter Notre-Dame. Chefs-d’œuvre de la bibliothèque médiévale”, poświęcona księgom z biblioteki kapitulnej Notre-Dame. Prezentowane jest kilkadziesiąt średniowiecznych manuskryptów, w większości znajdujących się w zbiorach francuskiej biblioteki narodowej.
.Wystawy zorganizowane zostały w ramach programu kulturalnego, towarzyszącego ponownemu otwarciu katedry Notre-Dame. Paryska katedra, zniszczona w wyniku pożaru 15 kwietnia 2019 r., zostanie ponownie otwarta 8 grudnia 2024 r.
Wystawy “Faire parler les pierres. Sculptures médiévales de Notre-Dame” oraz “Feuilleter Notre-Dame. Chefs-d’œuvre de la bibliothèque médiévale” w Musée de Cluny w Paryżu potrwają do 16 marca 2025 r.
Julia Delanne z Paryża