Stany Zjednoczone nie będą już dłużej „globalnym policjantem” - Adrian Zandberg

- Adrian Zandberg

Stany Zjednoczone nie będą już „globalnym policjantem”, a Polska „nie może czekać w przedpokoju”, ale musi wspólnie z krajami regionu zadbać o swoje bezpieczeństwo i odtwarzać przemysł zbrojeniowy, hutniczy, chemiczny, farmaceutyczny – uważa kandydat na prezydenta partii Razem Adrian ZANDBERG.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025?

.Dokładna data wyborów prezydenckich 2025 jest znana od ponad miesiąca. 8 styczni marszałek Sejmu RP Szymon HOŁOWNIA, który również bierze udział w wyścigu prezydenckim, zapowiedział, że wybory prezydenckie 2025 zostaną przeprowadzone dokładnie 18 maja. Niemal na pewno nie jest to jednak data kiedy poznamy nowego prezydenta RP, gdyż do jego wyłonienia potrzebna najprawdopodobniej będzie druga tura, która jest zaplanowana na 14 dni później, czyli 1 czerwca 2025 r.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się, jeśli żadnemu z kandydatów startujących w tych wyborach nie uda się zdobyć 50 proc. głosów plus jeden. Ważnym czynnikiem, który należy mieć na uwadze jest to, że wynik wyborów prezydenckich 2025 będzie musiał zostać zatwierdzony przez Sąd Najwyższy. Zaprzysiężenie nowego Prezydenta RP odbędzie się 6 sierpnia 2025 r.

Kawaleria zza oceanu nie przyjedzie do Polski – Adrian ZANDBERG w Chełmnie

.„Sygnały wysyłane przez amerykańskie władze są czytelne i jasne – Stany Zjednoczone nie będą pełniły tej roli, do której my w Polsce i Europie przyzwyczailiśmy się przez ostatnie dziesięciolecia. Stany Zjednoczona nie będą już globalnym policjantem” – powiedział Adrian ZANDBERG 23 lutego na konferencji prasowej w Chełmie (Lubelskie).

Proszony o komentarz do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które trwało prawdopodobnie mniej niż 10 minut, rozpoczęło się z godzinnym opóźnieniem bez obecności mediów i wstępnych oświadczeń, Adrian ZANDBERG powiedział, że potwierdza ono zmianę polityki USA wobec Europy.

„Polska nie może już dłużej stać przedpokoju. Musi wyjść z inicjatywą do krajów regionu, które myślą o bezpieczeństwie podobnie do nas. Musimy szybko pogłębić współpracę naszych przemysłów obronnych, tworzyć wspólne jednostki zdolne do szybkiego reagowania i nie oglądać się na Stany Zjednoczone. Pogodzić się w końcu z tym, że kawaleria zza oceanu nie przyjedzie i stanąć w Europie na własnych nogach” – powiedział Adrian ZANDBERG.

Jego zdaniem ta wizyta potwierdza, że Stany Zjednoczone „obracają się w stronę Pacyfiku”, a Europa i nasz region nie są dla nich miejscem najważniejszym. „Tu nie chodzi o polityczną sympatię, o to, czy prezydent USA pogłaszcze tego czy innego polskiego polityka, albo czy temu czy innemu politykowi karze stać 1,5 godziny w przedpokoju. To mówiąc szczerze jest drugorzędne. Kluczowe jest to, że Amerykanie po prostu będą się z naszego regionu wycofywać” – ocenił Adrian ZANDBERG.

Polska musi zwiększyć swoje moce produkcyjne

.Jego zdaniem, Polska nie może „załamywać rąk” albo liczyć na „zmianę fantazji prezydenta USA”, tylko musi w odpowiedzialny sposób budować zdalności obronne samodzielnie i wspólnie z krajami regionu. „Musimy – i to szybko – pogłębić współpracę z krajami skandynawskimi, musimy szybko odtworzyć przemysł obronny, chemiczny, huty, przemysł farmaceutyczny” – powiedział kandydat Razem na prezydenta.

Jak tłumaczył, obecnie nasza odporność na kryzysy i nasze bezpieczeństwo są w dużym stopniu zależne od produktów importowanych. Wskazał m.in. na substancje czynne do wielu leków, od których zależy bezpieczeństwo setek tysięcy osób, a które to substancje są sprowadzane z Chin lub Indii. „Jedna decyzja jednego z tych krajów może zdestabilizować sytuację” – dodał. Adrian ZANDBERG zapowiedział, że poruszy temat wzmacniania zdolności produkcyjnych Polski i współpracy z innymi krajami regionu w przemyśle obronnym na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która odbędzie się 24 lutego 2025 r.

Zwołanie na 24 lutego Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu ze specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy i Rosji gen. Keithem Kelloggiem. Rada to organ doradczy prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą: marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny, poselski lub koło poselskie (lub przewodniczący tych klubów lub kół), szefowie kancelarii prezydenta i BBN.

Kim jest Adrian ZANDBERG?

.Adrian ZANDERG urodził się 4 grudnia 1979 w Aalborgu w Danii, do której to jego rodzice wyemigrowali na przełomie lat 60. i 70. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim. Ma tytuł doktora nauk humanistycznych, który uzyskał w 2007 r. na podstawie rozprawy pt. „Organizacje i ruchy społeczne wokół partii socjaldemokratycznych w Niemczech i w Wielkiej Brytanii przed pierwszą wojną światową”. Na UW studiował także prawo, ale kierunku tego nie ukończył.

Przed aktywną działalnością polityczną pracował jako nauczyciel akademicki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Był również przedsiębiorcą specjalizującym się w projektowaniu aplikacji mobilnych dla firm z USA. W obrębie jego naukowych zainteresowań jako badacza znajdowały się historia ruchów robotniczych, historia medycyny i leczenia uzależnień. Jego teksty były publikowane zarazem w polskich jak i zagranicznych czasopismach historycznych – np. w piśmie „Medical History” wydawanym przez Cambridge University Pres oraz „Przeglądzie Historycznym”, „Dziejach Najnowszych”, czy czasopiśmie „Meander”.

.W maju 2015 r. wraz z innymi aktywistami rozczarowanymi parlamentarną lewicą rozpoczął współtworzenie nowego lewicowego projektu politycznego, którym stała się Partia Razem. Od początku istnienia tej formacji zasiada w jej zarządzie krajowym. Był odpowiedzialny wówczas za stronę internetową i media społecznościowe Partii Razem. W wyborach parlamentarnych w 2015 startował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Partii Razem w okręgu warszawskim – zdobył blisko 50 tys. głosów, ale nie dostał się do Sejmu na skutek braku przekroczenia przez Razem progu wyborczego.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych