Stany Zjednoczone zwiększają zaangażowanie w obronę Japonii

Stany Zjednoczone zwiększają zaangażowanie w obronę Japonii

Stany Zjednoczone utworzą jednostkę szybkiego reagowania Korpusu Piechoty Morskiej na Okinawie by wzmocnić obronę Japonii i jej odległych wysp na południowym-zachodzie – poinformowały japońskie i amerykańskie źródła dyplomatyczne, cytowane przez agencję Kyodo.

.Oczekuje się, że plan zostanie przedstawiony na spotkaniu w sprawie bezpieczeństwa „dwa plus dwa” z udziałem ministrów spraw zagranicznych i obrony Japonii i Stanów Zjednoczonych, które odbędzie się w środę w Waszyngtonie. Oddział zostanie utworzony w ciągu kilku lat, by wzmocnić obronę Japonii.

Składająca się z około 2 tys. żołnierzy jednostka będzie rozmieszczać małe grupy marines na odległych wyspach w celu zabezpieczenia przyczółków i wspierania amerykańskich lub sprzymierzonych okrętów wojennych.

W trakcie rozmów obie strony planują również uzgodnić włączenie przestrzeni kosmicznej w zakres ochrony zapewnianej Japonii przez USA.

“Decyzje podejmowane są w momencie, gdy Tokio i Waszyngton podejmują wysiłki na rzecz wzmocnienia zdolności odstraszania i reagowania w południowo-zachodniej Japonii – w pobliżu Tajwanu – widzianego przez Pekin jako oderwaną prowincję, która ma zostać ponownie zjednoczona z krajem” – zauważyła japońska agencja.

W swoich trzech kluczowych dokumentach obronnych, zaktualizowanych w zeszłym miesiącu, japoński rząd zobowiązał się do wzmocnienia jednostek Sił Samoobrony na Okinawie w celu obrony południowo-zachodnich odległych wysp, nazywając jednocześnie Chiny “największym wyzwaniem strategicznym”.

Sytuacja Japonii w czasie wojny na Ukrainie

.Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i stypendystka JASSO w Nagoya University of Foreign Studies, Agnieszka PAWNIK, na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, podaje że: „Inwazja na Ukrainę wpływa na sytuację geopolityczną w regionie Azji i Pacyfiku, zwłaszcza w obliczu napięć w związku z agresywną polityką Chin oraz testami pocisków balistycznych w Korei Północnej. Zbyt ostrożna lub zachowawcza reakcja wobec Rosji mogłaby doprowadzić do większej agresji ChRL na Morzu Wschodniochińskim albo spotkać się z dezaprobatą europejskich partnerów. Dlatego japońskie elity polityczne, a zwłaszcza Partia Liberalno-Demokratyczna, długo apelowały o zwiększenie budżetu obronnego”.

.„Rosja i Japonia nie mają czystej karty, od wielu lat toczą spór o cztery graniczne wyspy na Kurylach, które ZSRR zajął tuż przed zakończeniem II wojny światowej, co było powodem niepodpisania traktatu pokojowego. Na marginesie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wzrosło napięcie wokół tego sporu, przeradzając się, jak piszą agencje, w „jawny antagonizm”. Ukraina wydała oświadczenie, że zajęcie wysp przez Rosjan było nielegalne. W odpowiedzi Rosjanie zagrozili Japonii, że angażowanie się w działania pomocowe dla Ukrainy będzie podstawą do eskalacji ich konfliktu” – pisze Agnieszka PAWNIK w tekście „Japonia nie może pomagać Ukrainie wprost, może czynić to za pośrednictwem Polski” [LINK].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 stycznia 2023