Starania Polski o reparacje od Niemiec powinny być kontynuowane - uważa 54 proc. badanych Polaków

reparacje wojenne

54 proc. badanych uważa, że Polska powinna kontynuować starania o uzyskanie od Niemiec reparacji za II wojnę światową; przeciwnego zdania jest 29 proc. respondentów – wynika z sondażu Social Changes.

.Reparacje od Niemiec – czy Polska powinna kontynuować starania o nie? Takie pytanie zadano uczestnikom badania. Twierdząco odpowiedziało 54 proc. badanych, w tym 34 proc. ocenił, że „zdecydowanie tak”, a 20 proc., że „raczej tak”.

Przeciw kontynuowaniu starań o reparacje było 29 proc. respondentów, z czego 13 proc. „zdecydowanie” przeciw, a 16 proc. – „raczej przeciw”. 17 proc. natomiast udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

Wyniki ankiety zestawione zostały z preferencjami wyborczymi w zakresie trzech ugrupowań politycznych – Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050. Z zestawienia wynika, że starania o reparacje wspiera 89 proc. wyborców ZP, przeciw jest 7 proc. Natomiast 19 proc. wyborców KO popiera starania o reparacje, a przeciw jest 63 proc. W przypadku Polski 2050 jest to odpowiednio 28 proc. i 49 proc. badanych.

Sondaż został zrealizowany metodą CAWI (wywiadu internetowego) między 26 a 29 maja b.r., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1038 Polaków. Zlecił je portal wpolityce.pl

Reparacje od Niemiec – dlaczego Polska się o nie stara?

.Kwestię polskich żądań skierowanych do Niemiec o reparacje za ich działania wojenne sprzed 80 lat podejmowało na łamach „Wszystko co Najważniejsze” wielu historyków i publicystów. Zdaniem Mateusza Morawieckiego fakt, że powojenne Niemcy tak szybko zostały włączone z powrotem do wspólnoty międzynarodowej bez konieczności dogłębnego rozliczenia wojennych zbrodniarzy, „otworzył furtkę do relatywizacji zła.” Z kolei filozof University of Buckingham Sebastian Morello zwraca uwagę na konieczność postawienia właściwych pytań w tej sprawie, np. czy sprawiedliwość naprawcza jest zawsze i w każdych okolicznościach właściwym podejściem pomimo upływu czasu i zmian w relacjach? Dlatego podkreśla różnicę między „przebaczeniem” a „ułaskawieniem„. „Ułaskawienie wyraźnie różni się od „przebaczenia”. Człowiek może przebaczyć innemu człowiekowi, ale nadal wymaga od niego, aby naprawił swoją krzywdę, najlepiej, jak potrafi, i nie ma w tym nic sprzecznego z aktem przebaczenia. W ramach aktu przebaczenia człowiek może jednak również odstąpić od wszelkich żądań dyktowanych przez sprawiedliwość, co nazywamy ułaskawieniem” – zauważa Morello.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 czerwca 2023