Starcie Chin i Filipin na Morzu Południowochińskim
Chińska straż przybrzeżna podjęła we wtorek „niezbędne działania” w celu odpędzenia filipińskiej kanonierki, która wpłynęła na wody w okolicy ławicy Scarborough na spornym obszarze Morza Południowochińskiego – przekazały chińskie służby w oświadczeniu. Szef armii Filipin stwierdził, że do takiego zajścia nie doszło, a oświadczenie strony chińskiej nazwał „propagandą” – podaje portal Rappler.
Starcie Chin i Filipin
.Rzecznik chińskiej straży przybrzeżnej Gan Yu poinformował, że służby „podjęły niezbędne środki (…) takie jak śledzenie i zmuszenie do wypłynięcia oraz kontrolowanie trasy” filipińskiej kanonierki po tym, gdy jej załoga należącej do filipińskiej marynarki kanonierki wielokrotne zignorowała ostrzeżenia służb chińskich. „Wzywamy Filipiny do natychmiastowego zaprzestania naruszeń” – oznajmił rzecznik, stwierdzając, że działanie to było również poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego. Szef armii Filipin (AFP) generał Romeo Brawner powiedział portalowi Rappler, że w pobliżu ławicy Scarborough i Panatag nie pływają obecnie żadne jednostki narodowej marynarki.
Spór o wyłączną strefę ekonomiczną
.Odnosząc się do doniesień Pekinu, stwierdził: „To nieprawda. A jeśli kiedykolwiek będziemy mieli tam okręt, nie pozwolimy się wypędzić. [To nasza] wyłączna strefa ekonomiczna. Naszym obowiązkiem, naszym prawem jest upewnienie się, że nasi rybacy mogą łowić w naszej strefie ekonomicznej”. Generał Brawner powiedział, że Chiny próbują jedynie uspokoić swoją „wewnętrzną publiczność”, wysuwając swoje roszczenia. „Ich przywódcy (…) starają się dobrze wyglądać” – stwierdził.
Roszczenia terytorialne ChRL
.Chiny roszczą sobie „niepodważalną zwierzchność” nad ławicą, którą nazywają wyspą Huangyan, i niemal 90 proc. obszaru Morza Południowochińskiego. Roszczenia te pokrywają się z wyłącznymi strefami ekonomicznymi Wietnamu, Malezji, Brunei, Indonezji i Filipin. W 2016 r. międzynarodowy trybunał podważył chińskie roszczenia i przyznał rację Filipinom, ale Pekin do dziś nie uznaje tego orzeczenia.
W ubiegłym miesiącu Chiny rozmieściły 300-metrową pływającą barierę na spornych wodach w pobliżu ławicy Scarborough, którą filipińska straż przybrzeżna usunęła. Manila oświadczyła, że bariera „zagrażała bezpieczeństwu żywnościowemu” i „suwerenności” kraju. Stosunki między Filipinami a Chinami pogorszyły się w ostatnim czasie, w dużej mierze z powodu starań prezydenta Filipin, zmierzających do pogłębienia więzi obronnych z Waszyngtonem. Pod rządami Ferdinanda Marcosa Jr. Filipiny zawarły z USA porozumienie, zgodnie z którym amerykańska armia będzie miała dostęp do czterech dodatkowych baz wojskowych na Filipinach.
Polityka Chin wobec „niespokojnych” regionów
.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“. Autor przypomina w nim, iż jednym z głównych celów jakie przewodniczący Xi Jinping postawił dla Chin na najbliższe dekady jest pełne zjednoczenie Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Ekspert ds Dalekiego Wschodu zwraca również uwagę na politykę ChRL wobec tzw. niespokojnych regionów takich jak Tybet, czy Sinciang.
“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.
”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi”.
.”W tym kontekście dążenie Chin do zjednoczenia globalnego Południa poprzez środki takie jak Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW) – które mają na celu przeciwdziałanie zainicjowanej przez USA „ekskluzywnej kliki” (np. Czterostronnego Dialogu Bezpieczeństwa, w skrócie zwanego „Quad”) i „kolorowej rewolucji”, szczególnie w regionie Indo-Pacyfiku – będzie wspierać wysiłki Xi zmierzające do obalenia istniejącego porządku, jak to zostało przedstawione we wspólnym oświadczeniu Rosji i Chin na początku tego roku” – pisze Jagannath P. PANDA.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ