Starożytne rzymskie monety odnalezione w tajemniczej skrytce

Starożytne rzymskie monety odnalezione w tajemniczej skrytce

Skrytka ze złotymi rzymskimi monetami została znaleziona na polu uprawnym w Wielkiej Brytanii. To jedno z najbardziej frapujących odkryć numizmatycznych w ostatnim czasie.

.Entuzjaści poszukujący skarbów odkryli starożytne rzymskie monety na polu uprawnym znajdującym się w Norfolk, wiejskim hrabstwie w pobliżu wschodniego wybrzeża Anglii. Jak podaje serwis Live Science, eksperci mają nadzieje, że w przyszłości uda się odkryć ich więcej. 

Damon i Denise Pye, para lokalnych poszukiwaczy skarbów, znalazła pierwszą z kilku złotych monet w 2017 roku, po tym jak lokalni rolnicy zakończyli oranie ziemi pod koniec sezonu żniw. Ziemia wówczas była odpowiednia do eksploracji.  

Monety zostały znalezione rozrzucone w glebie, która była orana co roku. Powodowało to ciągłe przewracanie się ziemi i doprowadziło do tego, że w skarb znalazł się na powierzchni. W pierwszym roku poszukiwacze skarbów znaleźli cztery monety, w następnym roku jeszcze jedną, a rok później znaleźli jeszcze kilka. Powiedzieli mi, że myślą, że znaleźli ostatnią, jednak sądzę, że jest ich więcej – powiedział Adrian Marsden, numizmatyk z Norfolk County Council, który specjalizuje się w starożytnych monetach rzymskich. 

Pochodzenie monet 

.Adrian Marsden datował odkryte złote monety na okres pomiędzy pierwszym wiekiem p.n.e. a pierwszym wiekiem n.e. Wszystkie zostały wybite przed podbojem rzymskim. Brytania została zajęta przez siły rzymskie w 43 roku n.e. po inwazji zapoczątkowanej przez czwartego cesarza Rzymu, Klaudiusza. Nie wiadomo, jak monety znalazły się na polu na wiele lat przed przybyciem rzymskich sił. 

Widać, że monety trafiły do ziemi przed inwazją. Możliwe, że mogły być częścią jakiegoś rodzaju ofiary dla bogów, ale bardziej prawdopodobne jest, że ktoś zakopał je z zamiarem odzyskania ich później. Złoto było często używane w celach handlowych, więc możliwe, że lokalne plemię mogło dostać w swoje ręce monety i być może planowało wykorzystać je w inny sposób, taki jak przetopienie ich na biżuterię – twierdzi Adrian Marsden.  

Pole uprawne, na którym znaleziono monety, znajduje się na ziemi zajmowanej niegdyś przez Icenów, plemię brytyjskich Celtów. Podczas inwazji rzymskiej przywódczyni plemienia, królowa Boudica, poprowadziła bunt przeciwko siłom najeźdźców, próbując wypędzić ich w 60 r. n.e. Jednak mimo początkowych sukcesów armia królowej nie dorównywała Rzymianom, którzy ostatecznie wygrali walkę w znanej jako bitwa pod Watling Street. Według starożytnego rzymskiego historyka Publiusza Corneliusa Tacitusa porażka doprowadziła królową do popełnienia samobójstwa. Jednak inny starożytny rzymski historyk, Cassius Dio, podał, że Boudica zmarła z powodu choroby. 

W odkrytej skrytce znajdowały się dwa rodzaje złotych monet. Pierwsze był oznaczone portretem Augusta Cezara, pierwszego cesarza Rzymu, z Gajuszem i Lucjuszem, jego wnukami i następcami tronu, na odwrocie monety. Druga również przedstawiała Augusta z profilu po jednej stronie, ale z Gajuszem na koniu na rewersie. Każda z monet posiada małe wgłębienie u góry, prawdopodobnie wskazujące na to, że ktoś testował monety pod kątem ich czystości, być może po ich wybiciu 

Oprócz nowo odnalezionych złotych monet, na przestrzeni lat poszukiwacze skarbów odkryli w regionie skarby znajdujące się w rzymskich posiadłościach, w tym 100 monet ze stopu miedzi, dwa denary, czyli srebrne monety, broszki i wiele innych. Według szacunków Adriana Marsdena, złote monety razem są wycenione na około 20 000 funtów. British Museum niedawno nabyło monety jako część swojej stałej kolekcji. 

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 listopada 2022