Startupy stosują sztuczną inteligencję w przypadku zakłóceń w łańcuchu dostaw

Startupy stosują sztuczną inteligencję w przypadku zakłóceń w łańcuchu dostaw

W odpowiedzi na ponawiające się zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw grupa startupów i firm logistycznych stworzyła wartą wiele miliardów dolarów branżę, która wykorzystuje najnowsze technologie, aby pomóc firmom zminimalizować zakłócenia.

.Firmy Interos Inc, Fero Labs, KlearNow Corp i inne wykorzystują sztuczną inteligencję i inne nowoczesne narzędzia, aby producenci i ich klienci mogli szybciej reagować na problemy w łańcuchu dostaw, monitorować dostępność surowców i przebrnąć przez biurokratyczny gąszcz handlu transgranicznego.

Rynek nowych usług technologicznych skoncentrowanych na łańcuchach dostaw może być wart ponad 20 miliardów dolarów rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat – twierdzą analitycy agencji Reuters. Według firmy badawczej Gartner do 2025 r. ponad 80% nowych aplikacji dla łańcuchów dostaw będzie w jakiś sposób wykorzystywać sztuczną inteligencję i naukę o danych.

Firma Interos, wyceniana na ponad 1 mld USD w swojej ostatniej rundzie finansowania, jest jednym z najbardziej skutecznych graczy na rodzącym się rynku. Firma z siedzibą w Arlington w stanie Wirginia twierdzi, że zmapowała 400 milionów firm na całym świecie i wykorzystuje uczenie maszynowe do monitorowania ich w imieniu klientów korporacyjnych, ostrzegając ich natychmiast w przypadku pożaru, powodzi, włamania lub innego zdarzenia powodującego potencjalne zakłócenia.

Zanim w lutym rosyjskie czołgi wjechały na Ukrainę, firma oszacowała skutki inwazji. Interos poinformował, że zidentyfikował około 500 amerykańskich firm, które mają bezpośrednich dostawców z firmami na Ukrainie. W dalszej części łańcucha dostaw Interos stwierdził, że 20 tys. firm amerykańskich ma powiązania z dostawcami drugiego szczebla na Ukrainie, a 100 tys. firm amerykańskich ma powiązania z dostawcami trzeciego szczebla.

Dyrektor naczelna Jennifer Bisceglie powiedziała, że po rozpoczęciu wojny 700 firm zwróciło się do Interos o pomoc w ocenie ich zaangażowania w relacje z dostawcami na Ukrainie i w Rosji. Powiedziała ona, że firma opracowuje nowy produkt, który pozwoli jej rozgrywać inne hipotetyczne scenariusze zakłóceń w łańcuchu dostaw, takie jak inwazja Chin na Tajwan, aby klienci mogli zrozumieć swoją ekspozycję na ryzyko i dowiedzieć się, gdzie szukać alternatywnych dostawców.

Amerykańskie linie lotnicze Delta Air Lines Inc (DAL.N), które wydają ponad 7 miliardów dolarów rocznie na catering, uniformy i inne towary, oprócz budżetu na samoloty i paliwo, są jedną z firm korzystających z systemu Interos do śledzenia swoich 600 głównych dostawców i 8000 dostawców ogółem.

.Platforma startupu wykorzystuje uczenie maszynowe do monitorowania i dostosowywania się do tego, jak surowce od różnych dostawców wpływają na jakość produktu, od różnych zanieczyszczeń w stali po poziom lepkości środka powierzchniowo czynnego, kluczowego składnika szamponu. Następnie system komunikuje się z inżynierami w zakładzie, aby dostosować procesy produkcyjne w celu utrzymania spójności produktu.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 maja 2022
Mohamed ABD EL GHANY / Reuters / Forum