Staż Prezydencki dla amerykańskich studentów mających polskie korzenie
Po kilkuletniej przerwie spowodowanej skutkami pandemii wirusa Covid-19, powraca „Staż Prezydencki” – projekt umożliwiający studentom z USA pozyskanie doświadczenia zawodowego oraz wiedzy o współczesnej Polsce.
Rusza 4. edycja programu „Staż Prezydencki”
.W miniony piątek, 26 maja w siedzibie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie miała miejsce inauguracja 4. edycji programu „Staż Prezydencki”, skierowanego do amerykańskich studentów mających polskie korzenie. Jest to zarazem pierwsza edycja projektu, w której realizację włączyła się Polska Fundacja Narodowa.
Na czym polega program?
.W ramach programu stażyści uczestniczą w spotkaniach z przedstawicielami najwyższych władz państwowych, biorą udział w wykładach i dyskusjach panelowych na uczelniach. Drugim, niemniej ważnym aspektem realizowanego projektu jest edukacja jego uczestników na temat Polski – państwa otwartego na turystów – jej gospodarki, historii i kultury, a tym samym promowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju wśród mieszkańców USA. W tym celu młodzież zwiedza wybrane miejsca, poznając naocznie polską historię i obyczaje, a przy tym odkrywa rozwijające się dynamicznie oblicze naszej ojczyzny. W trakcie swego pobytu w Polsce amerykańscy studenci obok Warszawy mieli okazję zwiedzić Lublin, Rzeszów, Chełm i Warkę, gdzie miały miejsce spotkania z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, wizyty na uczelniach i centrach naukowych oraz spotkania z historią w ramach lekcji muzealnych. Jednym z punktów programu było także spotkanie ze stacjonującymi w Rzeszowie-Jasionce, w ramach sił sprzymierzonych, żołnierzami amerykańskimi. To ważny aspekt programu, podkreślający istotną rolę USA w utrzymaniu bezpieczeństwa Polski oraz innych państw wschodniej flanki NATO.
Pierwsza edycja projektu „Staż Prezydencki” miała miejsce w 2017 roku. Od samego początku w jego realizację zaangażowane były Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa w Nowym Jorku oraz General Electric Company. W tym roku do grona partnerów projektu dołączyły także Polska Fundacja Narodowa oraz samorządy województw lubelskiego i podkarpackiego. W dotychczasowych, trzech edycjach programu, wzięło udział łącznie 60 stażystów, reprezentujących w znacznej mierze uczelnie o ekonomicznym i technicznym profilu kształcenia.
Polonia amerykańska. Jak obudzić śpiącego olbrzyma?
.„Nastał znów czas pracy organicznej – szkolenia liderów i przyszłych polityków amerykańskich polskiego pochodzenia po obu stronach barykady” – pisze Waldemar BINIECKI, dziennikarz, wydawca i propagator prasy polonijnej, redaktor naczelny „Kuryera Polskiego” w Milwaukee (Wisconsin).
Jak podkreśla, „Polonia amerykańska musi znów wprowadzić swoich reprezentantów do Kongresu Stanów Zjednoczonych, musi mieć swoich gubernatorów, przedstawicieli stanowych, prezydentów miast i innych ważnych przedstawicieli w amerykańskich agencjach rządowych”.
Zdaniem Waldemara BINIECKIEGO „aby wspierać polskie interesy, reformę polskiej armii, współpracę polityczną, wojskową, ekonomiczną ideę Międzymorza oraz obecność strategiczną Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, konieczne jest prowadzenie aktywnej polityki państwa, polskiej dyplomacji i potrzebny jest skoordynowany wpływ polskiej grupy etnicznej na każdą administrację w Waszyngtonie. Propolski lobbing musi egzystować w kilku formach, zarówno lobbingu zawodowego, jak i lobbingu obywatelskiego. Niezbędnym elementem takiego założenia jest aktywna polityka informacyjna. Zintegrowane w gęstą sieć media polonijne muszą o tym przypominać codziennie, a cały propolski lobbing zintegrowany w system polskich organizacji w USA powinien mieć wpływ na polityków demokratycznych i republikańskich”.
„Organizacje polonijne powinny mieć wpływ na całą strukturę społeczną w Stanach Zjednoczonych oraz na amerykańskie media. Istotą polskiej racji stanu jest partnerska, ponadpartyjna współpraca Ministerstwa Spraw Zagranicznych i państwa polskiego z polską diasporą w USA” – pisze redaktor naczelny „Kuryera Polskiego”.