Stop eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie - Franciszek

stop eskalacji konfliktu prosi Papież

Papież Franciszek kolejny raz zaapelował o powstrzymanie eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. Błagał tych, którzy mają wpływ na sytuację o przerwanie ognia na wszystkich frontach.

Apel papieża o zatrzymanie eskalacji konfliktu i przerwanie ognia

.Zwracając się po miesięcznej przerwie w audiencjach do wiernych papież Franciszek powiedział:

Nadal śledzę z wielkim zaniepokojeniem sytuację na Bliskim Wschodzie. Powtarzam mój apel do wszystkich zaangażowanych stron o to, aby konflikt nie rozszerzył się i by natychmiast został przerwany ogień na wszystkich frontach – począwszy od Strefy Gazy, gdzie sytuacja humanitarna jest bardzo trudna, nie do zniesienia”.

Błagając o zatrzymanie eskalacji konfliktu zdradził, że modli się o to, by „szczere dążenie do pokoju ugasiło spory, by miłość przezwyciężyła nienawiść, a zemsta została rozbrojona przez przebaczenie”.

Wspomniał także inne konflikty, szczególnie „umęczoną Ukrainę, Birmę, Sudan”. „Niech ich ludność, tak doświadczona przez wojnę, odnajdzie szybko bardzo upragniony pokój” – prosił.

Zaapelował też o powstrzymanie „dyskryminacji etnicznej w Pakistanie i Afganistanie, a zwłaszcza dyskryminacji kobiet”.

W czasie środowej audiencji generalnej Franciszek zwrócił się również do obecnych w klimatyzowanej auli Pawła VI pielgrzymów z Polski.

„Codziennie stajecie wobec wielu pytań i w sytuacjach życiowych, wobec których brak rozwiązań i zrozumienia. Tak, one mogą przerastać was, ale nie Boga. Właśnie w tych momentach on pragnie objawić wam swoją czułą opiekę i moc miłości. Uczcie się od Maryi z Nazaretu postawy ufności i dziecięcego zawierzenia Bogu i Jego zbawczemu planowi” – mówił.

Ponieważ polska grupa entuzjastycznie powitała jego słowa – zauważył, że „Polacy dają się usłyszeć”.

Papieska audiencja została na początku na krótko przerwana z powodu protestu działaczy stowarzyszenia obrońców praw zwierząt, którzy wznosili okrzyki: „Korrida to grzech”. Demonstranci zostali wyprowadzeni z auli.

Franciszek o komunikacji bez wrogości

.Obecne apele Franciszka o powstrzymanie eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie i innych targanych wojną częściach świata to jego kolejny głos błagalny o pokój na świecie. Papież odnosi się do tego w niemal każdym przemówieniu i wielu swoich publikacjach. Zwracając się z okazji Swiatowego Dnia Środków Społecznego Przekazu do twórców mediów podkreślał rolę komunikacji bez przemocy w zatrzymywaniu wojen. „W dramatycznym kontekście globalnego konfliktu, który przeżywamy, pilnie trzeba wzmacniać komunikację pozbawioną wrogości. Konieczne jest przezwyciężenie zwyczaju szybkiej dyskwalifikacji przeciwnika, poprzez przypisywanie mu upokarzających epitetów, zamiast podejmowania otwartego i pełnego szacunku dialogu. Budzi przerażenie, gdy słucha się, z jaką łatwością wypowiadane są słowa, nawołujące do niszczenia ludności i terytoriów. Słowa, które niestety często przeradzają się w działania wojenne o okrutnej przemocy. Dlatego właśnie należy odrzucić wszelką retorykę podżegającą do wojny, jak również wszelkiego rodzaju propagandę, która manipuluje prawdą, zniekształcając ją w celach ideologicznych. Należy natomiast promować na wszystkich szczeblach komunikację, która pomoże stworzyć warunki do zażegnywania sporów między narodami. – pisał papież w 2023 r. w dokumencie w całości opublikowanym na „Wszystko co Najważniejsze”.

Również rok wcześniej Franciszek w liście z tej samej okazji zwracał uwagę na rolę słuchania w dobrej, zapobiegającej konfliktom komunikacji. „Brak umiejętności słuchania, którego tak często doświadczamy w życiu codziennym, jest niestety widoczny również w życiu publicznym, gdzie zamiast słuchać siebie nawzajem, często mówi się do siebie. Jest to przejaw tego, że zamiast szukać prawdy i dobra, szukamy konsensusu; zamiast słuchać, zwracamy uwagę na słuchalność. Nie można komunikować się, jeśli najpierw się nie słucha, a bez umiejętności słuchania nie ma dobrego dziennikarstwa. Aby dostarczać rzetelnych, wyważonych i kompletnych informacji, trzeba słuchać przez długi czas. Aby zrelacjonować wydarzenie lub opisać rzeczywistość w reportażu, trzeba umieć słuchać, być gotowym także do zmiany zdania i modyfikacji własnych początkowych założeń” – zauważa papież.

PAP/Sylwia Wysocka/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 sierpnia 2024