Strajk głodowy posłów i protesty do UE z wnioskiem o nieuznawanie wyborów

strajk głodowy w serbii

Największa w Serbii koalicja opozycyjna Serbia Przeciwko Przemocy napisała do instytucji europejskich pismo, w którym zaapelowano o nieuznawanie wyników niedzielnych wyborów parlamentarnych i lokalnych oraz o wszczęcie międzynarodowego śledztwa w sprawie nieprawidłowości. W czwartek 21 grudnia dwie kolejne parlamentarzystki rozpoczęły strajk głodowy w związku z oskarżeniami pod adresem serbskich władz – poinformowała telewizja N1.

Pismo do UE

.Unia Europejska proszona jest o wszczęcie „międzynarodowego śledztwa pod auspicjami OBWE, Rady Europy i Komisji Europejskiej w sprawie nieprawidłowości wyborczych, ze szczególnym naciskiem na wybory do Zgromadzenia Miejskiego Belgradu”.

Pismo skierowano do przewodniczących Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Komisji Europejskiej, członków Parlamentu Europejskiego, przewodniczących komisji spraw zagranicznych parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej, wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, kolegium komisarzy i przedstawicieli państw członkowskich.

Strajk głodowy posłów i wszczęcie postępowania

.W czwartek 21 grudnia – czwarty dzień z rzędu – w Belgradzie trwały demonstracje ugrupowań politycznych i obywateli nieuznających wyników niedzielnych wyborów – przedterminowych wyborów parlamentarnych i lokalnych. Jedna z liderek Serbii Przeciwko Przemocy poinformowała, że strajk głodowy poszerzył się o dwie kolejne posłanki. Strajk głodowy rozpoczął się w poniedziałek 18 grudnia.

„Coraz mocniej nasilamy walkę, aż do momentu unieważnienia wyborów” – powiedziała Marinika Tepić.

Rządząca Serbska Partia Postępowa (SNS) zdobyła w wyborach 128 miejsc w 250-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, a największa koalicja opozycyjna 65 mandatów – wynika ze wstępnych ustaleń Komisji Wyborczej Republiki Serbii (RIK).

Do przeprowadzenia niezależnego śledztwa w sprawie wszystkich zgłoszonych nieprawidłowości podczas wyborów wezwała już grupa deputowanych Parlamentu Europejskiego oraz władze USA.

Praworządność w Unii Europejskiej

.Praworządność to temat, który nigdy nie schodzi z ust osób pragnących sprawiedliwości, nawet jeśli w grę wchodzi strajk głodowy. W kwestii praworządności wypowiada się prof. Zbigniew STAWROWSKI, filozof polityki. „Dzisiejsze polityczne spory o praworządność – czy to w kontekście porządku wewnątrzpaństwowego czy też relacji międzypaństwowych oraz nowych ich form, które pojawiły się w ramach Unii Europejskiej – nie są niczym innym niż współczesną aktualizacją odwiecznego konfliktu między wizją człowieka reprezentowaną przez, z jednej strony, tych, dla których liczy się tylko własny interes a decyduje o wszystkim ostatecznie siła, a z drugiej strony, tych, którzy wiedzą, że sensowne życie człowieka przeniknięte jest poczuciem wspólnoty oraz solidarności i powinności wobec innych” – wyjaśnia filozof.

„Można powiedzieć, że obie te wizje znajdują swoje religijne oparcie – pierwsza w ubóstwieniu człowieka, który czyniąc się miarą wszystkich rzeczy, sam siebie uważa za absolut, druga w uznaniu istnienia transcendentnego Boga – stwórcy wszystkich rzeczy i gwaranta przenikającego je fizycznego i moralnego ładu. Która z owych wizji odniesie zwycięstwo? Trudno prorokować, choć dzisiaj wiele znaków wskazuje na narastającą dominację zwolenników interesu i siły. Dla tych jednak, dla których bliska jest dewiza plus ratio quam vis, w wymiarze najważniejszym – moralnym i eschatologicznym – odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista” – twierdzi prof. Zbigniew Stawrowski.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 grudnia 2023