Strefa Gazy odcięta od pomocy humanitarnej. Sytuacja ludności cywilnej pogarsza się
Ponad 338 tys. Palestyńczyków zostało przesiedlonych w wyniku konfliktu między Izraelem a Hamasem, powiedział w czwartek Stephane Dujarric, rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ. Strefa Gazy jest odcięta od pomocy humanitarnej. Sytuacja tamtejszej ludności cywilnej pogarsza się.
Strefa Gazy odcięta od pomocy humanitarnej
.Stephane Dujarric przekazał portalowi CNN, że prawie 218 tys. spośród przesiedlonych znajduje schronienie w 92 szkołach prowadzonych przez ONZ w Strefie Gazy.
„Oznacza to, że szósty dzień z rzędu ponad 600 tys. dzieci nie ma dostępu do edukacji w bezpiecznym miejscu w Gazie” – powiedział Dujarric.
ONZ ostrzegła, że sytuacja w Gazie stale się pogarsza, ponieważ organizacje humanitarne nie są w stanie nieść pomocy do odciętej enklawy.
Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że szpitale w Gazie znajdują się „w punkcie krytycznym”. W czwartek Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ostrzegł, że szpitale w Gazie „ryzykują przekształceniem się w kostnice”. Niedobory żywności, wody i prądu już teraz dodatkowo obciążają placówki medyczne.
Światowy Program Żywnościowy (WFP) oświadczył, że planuje „dotrzeć do ponad 800 tys. ludzi w całej Palestynie”. W środę WFP poinformowało, że dostarczyło żywność ponad 175 tys. wysiedleńców w 88 schroniskach.
Izrael twierdzi, że blokada Strefy Gazy nie zakończy się, dopóki nie zostaną uwolnieni izraelscy zakładnicy.
ONZ wobec wyzwań międzynarodowych
.Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała w piątek, że izraelskie wojsko zakomunikowało ponad milionowi Palestyńczyków w Strefie Gazy, iż powinni przenieść się na południe enklawy w ciągu najbliższych 24 godzin.
„ONZ uważa, że taki ruch nie może odbyć się bez niszczycielskich konsekwencji humanitarnych” – oznajmił w oświadczeniu Stephane Dujarric.
„Organizacja Narodów Zjednoczonych gorąco apeluje, aby wszelkie takie zarządzenia, jeśli zostaną potwierdzone, zostały uchylone, aby uniknąć sytuacji, która mogłaby przekształcić to, co i tak jest tragedią, w katastrofalną sytuację” – powiedział.
Dujarric powiedział, że rozkaz izraelskiego wojska dotyczy także całego personelu ONZ i osób przebywających w obiektach ONZ, w tym w szkołach, ośrodkach zdrowia i klinikach.
Misja Izraela przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku nie odpowiedziała na prośbę Reutera o komentarz.
Jak pisze prof. Branko MILANOVIĆ, serbsko-amerykański ekonomista, na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, „ONZ jako organizacja bezpieczeństwa zbiorowego, której podstawowym obowiązkiem jest ochrona integralności terytorialnej jej członków, nie wywiązała się z tej roli – najpotężniejsze państwa po prostu ją ignorują”.
Jak podkreśla, „ONZ wydaje się całkiem żywa”, jednak w najważniejszych dla świata sprawach „pozostaje wyłącznie obserwatorem”.
„Sekretarz generalny ONZ António Guterres rzadko zabiera głos. Puste frazesy to jedyne, co ma do powiedzenia w głównej kwestii, która była powodem założenia Ligi Narodów, a później Organizacji Narodów Zjednoczonych, tj. w kwestii utrzymania pokoju na świecie. Guterresowi udało się odbyć jedną podróż do Kijowa i jedną do Moskwy. To wszystko” – pisze Branko MILANOVIĆ.
Jego zdaniem postawa sekretarza generalnego jest dowodem na to, że „cały aparat oenzetowski podupadł, a ludzkość znalazła się w sytuacji, w której szef jedynej instytucji międzynarodowej, którą powołano w celu utrzymania pokoju, stał się widzem mającym taki sam wpływ na sprawy wojny i pokoju jak każdy inny z 7,7 miliarda mieszkańców naszej planety”.
Premier Irlandii: „Izrael ma prawo się bronić, ale nie ma prawa łamać międzynarodowego prawa humanitarnego”
.Premier Irlandii Leo Varadkar wypowiedział się w piątek na temat sytuacji w Strefie Gazy. „Dla mnie jest to równoznaczne z odpowiedzialnością zbiorową. Odcięcie prądu, odcięcie dostaw paliwa i wody – nie tak powinno się zachowywać szanowane demokratyczne państwo” – twierdzi Leo Varadkar.
W wywiadzie dla RTÉ premier Irlandii podkreślił: „Izrael to kraj otoczony przez wrogów, brutalne grupy dzikusów, takie jak Hamas i Hezbollah, kraje takie jak Iran, często wspierany przez islamskich fundamentalistów i antysemitów na całym świecie. Izrael jest więc zagrożony. Mają prawo się bronić, ale nie mają prawa łamać międzynarodowego prawa humanitarnego”.
Leo Varadkar podkreślił także znaczenie otwarcia korytarza humanitarnego do Strefy Gazy, aby pomoc mogła dotrzeć do Palestyńczyków.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/SN