Studenci fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2022

Studenci fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2022

Studenci z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli złoty medal w konkursie University Physics Competition 2022. Studenci fizyki UW w tym samym konkursie zdobyli także pięć srebrnych medialni i dwa brązowe.

W konkursie University Physics Competition uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata. W czasie rozgrywek drużyny mają za zadanie przygotować pracę naukową na jeden z dwóch zadanych tematów. Główną w konkursie jest złoty medal.

Zasady konkursu

Na rozwiązanie problemu, przeprowadzenie symulacji, napisanie pracy i wysłanie jej do organizatorów mają 48 godzin. Zawody rozegrano od 4 do 6 listopada 2022, a ich wyniki ogłoszono w styczniu.

W rywalizacji wzięło udział 417 drużyn z ośrodków naukowych z całego świata, w tym 11 z Wydziału Fizyki UW.

Tym razem studenci fizyki UW zdobyli złoty medal, pięć srebrnych i dwa brązowe. Na stronie organizatora konkursu poinformowano, że złoty medal otrzymało w sumie siedem drużyn, które miały za zadanie rozwiązać dwa problemy. Wśród zwycięzców jest też pięć zespołów z Chin i jeden z Kanady.

“Pierwszy z tegorocznych problemów, z jakim zmierzyli się uczestnicy zawodów – Deflecting an Asteroid – dotyczył nadlatującej w kierunku Ziemi asteroidy. Drużyny musiały obliczyć, w jakim momencie statek kosmiczny umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej musiałby wejść w kolizję z asteroidą, aby powstrzymać jej katastrofalne zderzenie z naszą planetą. Właśnie za rozwiązanie tego problemu zespół studentów z Wydziału Fizyki UW w składzie Jan Dobrakowski, Wojciech Śmiałek i Ignacy Stachura zdobył złoty medal” – poinformowała Fiedorowicz.

Studenci z UW startowali w tej konkurencji po raz siódmy. Od czterech lat organizacją na UW zajmuje się Paweł Sidorczak, student ostatniego roku studiów drugiego stopnia na kierunku fizyka. Przygotowanie i udział w konkursie studentów Uniwersytetu Warszawskiego sfinansował Wydział Fizyki UW.

Polskie uczelnie

O polskich uczelniach, które znalazły się w Rankingu Szanghajskim 2022 w swoim tekście na łamach „Wszystko co Najważniejsze” pisał fizyk, prof. Jan P. HUDZIK. W tekście zatytułowanym „Ranking szanghajski i polskie uczelnie” wymieniał paradoksy i fałszywe założenia, na których oparty jest projekt ewaluacji polskich uczelni.

Na liście szanghajskiej, relacjonowanej na łamach „Wszystko co Najważniejsze” znalazło się w tym roku sześć polskich uczelni. Ale to właśnie Uniwersytet Warszawski jest w pierwszej setce najlepszych uniwersytetów w dziedzinie fizyki – wskazał prof. Jan P. HUDZIK w artykule „Ranking szanghajski i polskie uczelnie” publikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze”.

PAP/Szymon Zdziebłowski/WszystkocoNajważniejsze/LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2023