Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie 2023 z pielgrzymami z Polski

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie 2023 z pielgrzymami z Polski

Ponad 11 tys. pielgrzymów z Polski zapisało się już na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Spodziewamy się, że w sierpniowym spotkaniu z papieżem w Portugalii weźmie udział ok. 15 tys. młodych z naszego kraju – powiedział PAP dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk.

.Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się w dniach 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku, wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla, ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie

.Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w dniach od 1 do 6 sierpnia 2023 roku pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Centralne wydarzenia ŚDM, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.

„W systemie krajowym zgłoszonych już jest ok. 300 grup z całej Polski na ŚDM, co daje liczbę ponad 10 tys. pielgrzymów. Każdego dnia dopisują się nowe grupy” – poinformował ks. Tomasz Koprianiuk.

Zwrócił uwagę, że ponadto blisko 1 tys. osób zapisało się tylko w systemie lizbońskim. „Tym samym na ŚDM w Lizbonie łącznie zapisało się już 11 tys. pielgrzymów z Polski” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że „według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugalii pojedzie około 15 tys. pielgrzymów z naszego kraju w wieku od 14 do 30 lat”. „To blisko 10 tys. osób więcej niż zakładaliśmy w wakacje” – zauważył. Wielu Polaków planuje pojechać indywidualnie, bez rejestracji. Dla tych pielgrzymów w czasie ŚDM będą przygotowane tzw. wolne sektory.

Polskie i lizbońskie pakiety ŚDM

.Ks. Koprianiuk poinformował, że obecnie trwają zamówienia na tzw. polski pakiet ŚDM. Wyjaśnił, że zamówienia pakietu dokonuje się przez system polskiej rejestracji. W skład pakietu polskiego wchodzą koszulka i kapelusz w barwach polskich, flaga, okulary przeciwsłoneczne, apteczka, subskrypcja Biblii Audio do końca roku, modlitewnik pielgrzyma, publikacja o Polsce. Ważnym elementem pakietu jest ubezpieczenie.

Obok pakietów polskich są także pakiety lizbońskie. Uczestnicy, którzy wybiorą pakiet z noclegiem, zostaną zakwaterowani w domach rodzinnych, pawilonach, szkołach, salach gimnastycznych i innych przestrzeniach zbiorowych. Każdy uczestnik musi zabrać ze sobą śpiwór i materac.

Natomiast grupy, które zdecydują się na pakiet lizboński bez noclegu, muszą zorganizować się w sposób najbardziej odpowiadający ich potrzebom.

Ks. Koprianiuk zwrócił uwagę, że noc z 5 na 6 sierpnia 2023 r. po czuwaniu pielgrzymi spędzą na świeżym powietrzu w miejscu celebracji. W związku z tym, każdy z nich powinien zabrać ze sobą śpiwór i karimatę.

Sam udział w ŚDM, a więc uczestnictwo w mszy św., w czasie otwarcia ŚDM, ceremonii powitania, drodze krzyżowej, wigilii wieczornej oraz mszy św. misyjnej – jest bezpłatny. Dla osób, które nie zarejestrowały się w systemie polskim lub lizbońskim organizatorzy przygotują określone sektory.

Ze względów logistycznych i bezpieczeństwa Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM zachęca jednak, aby zarejestrować się na ŚDM przez polski lub lizboński system i wykupić pakiet pielgrzyma. W zależności od rodzaju pakietu, można mieć zapewnioną np. możliwość zjedzenia posiłku w specjalnie wyznaczonych miejscach, nocleg czy bilety na przejazdy do miejsc celebracji, co ułatwia udział w wydarzeniach. W razie jakiegoś wypadku dużo łatwiej wówczas pomóc takim osobom, ponieważ zapisując się przez system pozostawiają swoje dane.

Światowe Dni Młodzieży – uroczystości inaugurujące

.Centralne uroczystości inaugurujące ŚDM odbędą się we wtorek 2 sierpnia 2023 r. mszą św. Papież Franciszek przybędzie do Lizbony 4 sierpnia. W kolejnych dniach odbędą się wydarzenia zwane „Festiwalem Młodych” poświęcone kulturze kraju, z którego pochodzą młodzi. W piątek zaplanowano drogę krzyżową, a w nocy z soboty na niedzielę odbędzie się nocne czuwanie z papieżem. ŚDM zakończy msza św. posłania w niedzielę rano.

ŚDM poprzedzi tzw. tydzień w diecezjach. Pielgrzymi z Polski spędzą go w siedmiu diecezjach na północy Portugalii, m.in. w takich miejscowościach jak: Porto, Coimbra, Lamego, Braganca, Viana, Vila Real czy Braga, a poszczególne grupy mogą sobie wybrać diecezję, do której pojadą.

Co pozostało ze Światowych Dni Młodzieży w Polsce?

.„W lipcu 2016 roku odbyły się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Wydarzenie to było okazją do pokazania Polski grupom liczącym 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata. Było też okazją do budowy pokoleniowego doświadczenia, tworzącego i spajającego wspólnotę młodych Polaków” – pisze Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”.

„Światowe Dni Młodzieży jako wydarzenie duchowe spowodowały, że w ich organizację włączyły się dziesiątki tysięcy wolontariuszy na terenie całej Polski — wierzący i niewierzący, muzycy, bezrobotni, początkujący dziennikarze. Licealiści i studenci wspólnie przygotowywali swoje diecezje i parafie na przyjęcie pielgrzymów podczas Dni w diecezjach, spotkania, które poprzedziło tydzień Światowych Dni Młodzieży i Wydarzenia Centralne w Krakowie. Podczas Dni w całej Polsce spotkać można było wiernych z całego świata, posługujących się różnymi językami: Francuzów, Koreańczyków, Amerykanów, Etiopczyków czy Australijczyków i Chińczyków. Ramię w ramię z nimi spotkać można było wolontariuszy i młodych ludzi, którzy później pomagali w komunikacji i dotarciu pod koniec lipca do Krakowa. Młodzi w całej Polsce pokazywali naszą kulturę, naszą tożsamość. Najpierw jednak, by dobrze wypełniać swoją rolę, musieli postarać się ją zrozumieć i „przetłumaczyć” na swoje. Czy tak się faktycznie stało? Proces ten, jeśli się dokonał, powinien mieć miejsce w głowach i sercach, a jeśli się wydarzył — był prawdziwym wydarzeniem pokoleniowym, które może czekać jeszcze na swoje odkrycie i czas”.

Jak podkreśla Michał KŁOSOWSKI, „Światowe Dni Młodzieży są dziełem pontyfikatu Jana Pawła II. To kolejne z zadań, które nam pozostawił — na bazie różnic w obchodzeniu naszej wiary, na bazie różnic kulturowych i językowych zbudować cywilizację miłości opartą na nowym porządku społecznym i ekonomicznym. Zacząć jednak musimy od siebie, od własnego podwórka — dobrze przyjęliśmy naszych gości, poczuliśmy się gospodarzami we własnym domu i pokazaliśmy go światu (…). Warto o tym pamiętać”.

PAP/Magdalena Gronek/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 lutego 2023