Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Wilnie

Blisko 200 przedstawicieli polonijnego środowiska oświatowego z około 30 krajów świata weźmie udział w wydarzeniu, którym jest XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych, który rozpoczyna się w piątek 23 maja 2025 roku w Wilnie i potrwa do niedzieli. Tematem przewodnim tegorocznej edycji są polscy nobliści.
Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych – szczegóły wydarzenia
.„Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to wyjątkowe spotkanie ludzi, którzy każdego dnia pielęgnują polski język i naszą kulturę za granicą, (…) to ambasadorzy polskości. To oni z zaangażowaniem i wielkim oddaniem kształcą kolejne pokolenia Polaków mieszkających z dala od ojczyzny” – mówi Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, współorganizatora wydarzenia.
Tematem przewodnim tegorocznego zjazdu są polscy nobliści, „osoby, które swoją twórczością i odkryciami zapisały się na trwałe w historii światowej nauki i kultury”.
„Zjazd odbywa się w ramach szerszego projektu „Polacy światu: Nobliści”. To inicjatywa, której celem jest przypomnienie dorobku naszych wybitnych rodaków, (…) m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Władysława Reymonta, Czesława Miłosza czy Olgi Tokarczuk” – podkreśla Bonisławski. „Za pośrednictwem tego przedsięwzięcia chcemy pokazać, że ich dziedzictwo może być żywym narzędziem edukacyjnym, także dla nauczycieli pracujących poza granicami kraju” – dodaje.
W programie zjazdu znalazły się warsztaty dydaktyczne, wizyty studyjne w instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, wykłady oraz występy artystyczne. Gośćmi specjalnymi będą: prof. Łukasz Tischner, dr Łukasz Wróbel, a także wybitni artyści, w tym m.in. Anna Dymna oraz Jacek Romanowski, którzy zaprezentują wiersze Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta. Uczestnicy Zjazdu zapoznają się też z modelem polskiej edukacji na Litwie, odwiedzą polskie szkoły, ośrodki kultury.
„Zjazd to nie tylko spotkanie pedagogów, specjalistów i ekspertów z całego świata, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania mostów między pokoleniami i społecznościami polonijnymi – podkreśla Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, a także wzmacniania naszej kultury, promowania polskiego języka oraz tradycji. To również możliwość wsparcia nauczycieli i pasjonatów literatury w ich nieocenionej misji kształcenia, edukowania kolejnych pokoleń Polaków, w szczególności tych mieszkających poza granicami naszego kraju”.
Udział w inauguracji Zjazdu zapowiedzieli m.in. przewodniczący Litewskiego Sejmu Saulius Skvernelis, senator Bogdan Borusewicz, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, a także marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP oraz Fundacja Dobroczynności i Pomocy „Dom Kultury Polskiej w Wilnie”.
Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem
Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom – pisze Jan DZIEDZICZAK.
Polonia (polska diaspora) jest ogromną siłą, ogromnym kapitałem. Wystarczy spojrzeć na liczby: podczas gdy w kraju mieszka ok. 38 milionów Polaków, za granicą jest ich łącznie aż 20 milionów. Polska jest w gronie pięciu krajów, które mają najliczniejszą mniejszość poza granicami kraju, Polonia to najliczniejsza procentowo grupę narodową poza granicami własnego państwa.
Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom.
Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy.
Wspólnota historii, kultury, tradycji, języka. Jesteśmy w gronie tych uprzywilejowanych narodów, które nie używają cudzego języka jako własnego, ale nasz własny język buduje naszą tożsamość. Podobnie tradycja czy kultura, mocno zakorzeniona w wierze chrześcijańskiej. Bo czyż nie jest tak, że bez względu na wyznawaną wiarę dla wszystkich Polaków najważniejszym wieczorem w roku jest Bożonarodzeniowa wieczerza wigilijna?
Drugie zadanie stojące przed Polakami to budowanie swojego miejsca w goszczącym nas społeczeństwie, by wzmacniać dobre imię swojego kraju, pokazywać Polskę swoim cudzoziemskim znajomym. Dobrym przykładem jest z pewnością nagłaśnianie tego, jak Polacy zachowali się wobec Ukraińców szukających schronienia przed trwającą u nich wojną. To, co zrobiliśmy, jest wielkim powodem do dumy wobec całego świata. Mam na myśli nie tylko pomoc udzieloną Ukrainie przez polskie władze, ale przede wszystkim polską gościnność, z którą olbrzymią liczbę ponad 3 milionów Ukraińców przyjęliśmy spontanicznie w swoich domach, nie oczekując niczego w zamian. Nie zamknęliśmy ich w obozach dla uchodźców, ale ugościliśmy jak rodzinę, użyczając własne pokoje, domy i mieszkania oraz dzieląc się wszelaką pomocą materialną.
Trzecie zadanie stojące przed Polakami za granicą, to przekazywanie polskości następnym pokoleniom. To bardzo ważne i zaczyna się już od nauki języka ojczystego swoich dzieci. To bardzo ważne, żeby inwestować w polską młodzież, w jej kontakt z ojczystym krajem i polską kulturą oraz historią, jest bowiem nadzieja, że oni kiedyś do kraju wrócą i będą wspólnie z innymi budowali dobrą, silną Polskę.
Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/jan-dziedziczak-polonia/
PAP/ Aleksandra Akińczo/ LW