Syntetyczne ludzkie mózgi wszczepiane szczurom 

Syntetyczne ludzkie mózgi wszczepiane szczurom 

Aby badać zaburzenia neuropsychiatryczne i neurodegeneracyjne u ludzi,   naukowcy wszczepili szczurom miniaturowe ludzkie mózgi, wyhodowane z ludzkich komórek macierzystych.

.Grupa naukowców z Uniwersytetu Stanforda wykazała, że struktury przypominające miniaturowe ludzkie mózgi, które przeszczepiono szczurom, są zdolne do przekazywania sygnałów. Reagowały również na bodźce środowiskowe odbierane przez szczurze wąsy. W raporcie, opublikowanym w czasopiśmie Nature, naukowcy potwierdzili, że neurony wyhodowane z ludzkich komórek macierzystych mogą łączyć się z komórkami nerwowymi u żywych gryzoni. Eksperymenty prowadzone w tym zakresie mogą doprowadzić do odkrycia nowych terapii w leczeniu zaburzeń związanych z ludzkim mózgiem     

Organoidy mózgowe 

.Organoidy mózgowe to małe struktury przypominające mózg, które zostały wyhodowane z ludzkich komórek macierzystych. Naukowcy chcą wykorzystać je do badania zaburzeń neuropsychiatrycznych i neurodegeneracyjnych u ludzi. Organoidy tylko w pewnym stopniu przypominają ludzki mózg, bowiem nie wykształcają naczyń krwionośnych i nie mogą otrzymywać substancji odżywczych. Z tego powodu nie rozwijają się długo i nie otrzymują niezbędnej stymulacji do pełnego rozwoju.   

Aby zapewnić organoidom mózgowym wyhodowanym z ludzkich komórek macierzystych stymulację i wsparcie, naukowiec Sergiu Pasca z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii wraz ze współpracownikami wszczepił je do mózgów nowo narodzonych szczurów. Chodziło o to, by ludzkie komórki rosły razem ze zwierzęcymi. Organoidy umieszczono w regionie mózgu szczura, odpowiedzialnym za odbieranie sygnałów z wąsów i innych narządów zmysłów. 

To ważny krok w kierunku umożliwienia organoidom powiedzenia nam więcej o złożonych właściwościach mózgu – komentuje Paola Arlotta, biolog molekularny z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge, Massachusetts.

 Aspekt Etyczny 

.W celu zademonstrowania możliwości badania zaburzeń mózgu, naukowcy stworzyli organoidy mózgowe z komórek macierzystych osób cierpiących na genetyczną chorobę zwaną zespołem Timothy’ego. Powoduje ona objawy podobne do tych, obserwowanych w autyzmie. Przeszczepione struktury wyglądały podobnie do organoidów mózgowych hodowanych w naczyniach, ale po przeszczepieniu szczurom nie rosły tak duże, a neurony nie zachowywały się w ten sam sposób. 

Takie badania poruszają ważny aspekt etyczny. Ludzie obawiają się, że tworzenie hybryd człowieka z gryzoniem może szkodzić zwierzętom. Boją się również, że takie eksperymenty mogą skutkować powstaniem zwierząt z mózgami podobnymi do ludzkich.

Amerykańska Narodowa Akademia Nauk, Inżynierii i Medycyny w czasie zeszłorocznego panelu stwierdziła, że organoidy ludzkiego mózgu są prymitywne. Nie są świadome, nie osiągają inteligencji podobnej do ludzkiej i nie posiądą zdolności, które mogłyby wymagać regulacji prawnej. Sergiu Pasca stwierdza, że przeszczepienie organoidów nie spowodowało u szczurów problemów z drgawkami, deficytami pamięci i nie zmieniło zachowania zwierząt w znaczący sposób.  

Inni badacze, tacy jak Ale Arlotta z National Academies, twierdzą, że problemy w tego typu badaniach mogą pojawić się wraz z postępem nauki. Dodaje, że obawy dotyczące ludzkich organoidów należy rozpatrywać w kontekście pomocy osobom z zaburzeniami psychiatrycznymi i neurologicznymi. Hybrydowe ludzko-zwierzęce mózgi i organoidy mózgowe mogłyby pomóc w poznaniu mechanizmów leżących u podstaw chorób. Umożliwią też naukowcom testowanie terapii takich schorzeń jak choroba dwubiegunowa i schizofrenia. 

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 października 2022