"Szaleństwo we dwoje" w Teatrze Druga Strefa w Warszawie
W stołecznym Teatrze Druga Strefa 18 grudnia 2024 roku odbędzie się premiera sztuki francuskiego dramatopisarza Eugene’a Ionesco pt. „Szaleństwo we dwoje” w reżyserii Sylwestra Biragi.
„Szaleństwo we dwoje”
.”Eugene Ionesco, w swoim dziele „Szaleństwo we dwoje” (oryg. „Délire a deux”), stworzył wnikliwe studium ludzkiej natury, osadzone w świecie pełnym absurdu i chaosu. Sztuka, po raz pierwszy wystawiona w 1962 r. na scenie Studia des Champs-Élysées, przedstawia historię pary kochanków, którzy po siedemnastu latach wspólnego życia nieustannie kłócą się o najdrobniejsze sprawy, jak choćby o to, czy żółw i ślimak należą do tego samego gatunku. Tymczasem za oknem ich mieszkania toczy się wojna, której przyczyny pozostają nieznane, a ich pokój staje się polem walki” – czytamy w przesłanym opisie akcji przedstawienia.
Jak zaznaczono, „dramat ten jest manifestacją absurdu, pokazującą, jak w ekstremalnych warunkach wojna i chaos mogą wypaczyć ludzkie zachowania i relacje”.
„Codzienność staje się groteską, a rutynowe działania nabierają dziwacznego znaczenia. W sercu tej opowieści kryje się jednak miłość – trudna, szorstka, lecz prawdziwa i potrafiąca przetrwać największe burze. To właśnie miłość staje się siłą napędową, mimo otaczającej grozy” – podkreślono w zapowiedzi.
„Szaleństwo we dwoje” nie tylko podkreśla absurdalność ludzkich działań w czasie wojny, ale także ukazuje paradoksy ludzkiej natury, gdzie brutalność fizyczna rywalizuje z gwałtownością języka” – napisano.
Relacje międzyludzkie i prawdziwa codzienność
„To opowieść, która zwiększa świadomość o wpływie wojny na psychikę i relacje międzyludzkie, tworząc niezwykły, choć tragiczny obraz rzeczywistości” – czytamy w zapowiedzi.
Autorem sztuki jest Eugene Ionesco. Tłumaczenia dokonał Jan Kott. Reżyseria i scenografia – Sylwester Biraga. Realizacja techniczna – Stanisław Czerwiński. Występują Vova Makovskyi i Walentyna Sizonenko.
Premiera „Szaleństwa we dwoje” – 18 grudnia o godz. 19 w stołecznym Teatrze Druga Strefa (ul. Magazynowa 14A). Spektakl bierze udział w X Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej i Europejskiej „Klasyka Żywa”. Przedstawienie zrealizowano z Funduszu SKE – ZASP. Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa w ramach zadania „Teatr Druga Strefa 2024 – Premiery, Spektakle, Wydarzenia”.
Kultura Najważniejsza – blisko sztuki
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW