„Szalone nożyczki” po raz tysięczny w Teatrze Bagatala w Krakowie

Komedia kryminalna „Szalone nożyczki” wyreżyserowana przez Marcina Sławińskiego na podstawie utworu Paula Poertnera zostanie w sobotę 14 grudnia 2024 roku wystawiona po raz tysięczny w Teatrze Bagatela w Krakowie. Rekordzistą wszech czasów tej sceny jest komedia „Mayday” z 1730 przedstawieniami.

Komedia kryminalna „Szalone nożyczki” wyreżyserowana przez Marcina Sławińskiego na podstawie utworu Paula Poertnera zostanie w sobotę 14 grudnia 2024 roku wystawiona po raz tysięczny w Teatrze Bagatela w Krakowie. Rekordzistą wszech czasów tej sceny jest komedia „Mayday” z 1730 przedstawieniami.

„Szalone nożyczki”

.„Szalone nożyczki” można w Bagateli oglądać już od 18 lat. Premiera tej interaktywnej komedii kryminalnej miała miejsce 1 kwietnia 2006 roku. Występuje w niej czterech podejrzanych, dwóch policjantów, jest też narzędzie zbrodni oraz pełna widownia teatralna – świadkowie morderstwa. Zdaniem twórców spektaklu jego atrakcyjność dla odbiorców – poza warstwą komediową – polega właśnie na współpracy aktorów z widzami.

Według statystyk Teatru Bagatela do tej pory przedstawienie obejrzało na tej scenie około 350 tys. widzów, w sobotę zostanie zagrane po raz tysięczny.

Ewa Mitoń w roli Heleny Dąbek jako jedyna z obsady zagrała we wszystkich tysiącu przedstawieniach. Od premiery partneruje jej Aleksandra Godlewska (Barbara), zastępowana niekiedy przez Ewelinę Starejki, i Przemysław Branny (Wurzel) zastępowany ongiś przez Przemysława Redkowskiego. Rolę Tonia, właściciela salonu fryzjerskiego, obecnie odtwarza Kosma Szyman, a w wielu spektaklach Tonia grał Wojciech Leonowicz, a potem Adam Szarek.

Spektakl oparty na kontakcie z publicznością

.Na początku niezbyt rozgarniętego policjanta – Michała Tomasiaka – grał Michał Rolnicki, zastąpiony później przez Marcina Kobierskiego. Obecnie tę rolę odtwarza Tomasz Lipiński. W spektaklu, który w dużej mierze oparty jest na kontakcie z publicznością, rolę prowadzącego śledztwo i animującego publiczność policjanta – Dominika Kowalewskiego – przez lata kreował Łukasz Żurek, od prawie czterech lat ta rola należy do Piotra Urbaniaka.

Reżyser przedstawienia Marcin Sławiński mówił w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej teatru, że kiedy podejmował się reżyserii „Szalonych nożyczek”, obawiał się, czy ta forma przyjmie się w Polsce.

„Miałem z tego powodu ogromną tremę, bo są istotne różnice w mentalności i codziennym zachowaniu pomiędzy Polakami a Amerykanami. My jesteśmy powściągliwi, wstydzimy się siebie, publicznych wystąpień etc. Amerykanie są bardziej bezpośredni i ten rodzaj interaktywnej sztuki jest im bliski. Ale polska publiczność „kupiła” „Nożyczki”, w których jest coś pomiędzy teatrem a bingo z przewagą bingo” – zaznaczył.

W USA „Szalone nożyczki” nie schodzą z teatralnych afiszy od ponad 40 lat, co uhonorowano wpisem do Księgi rekordów Guinnessa dla najdłużej utrzymującego się w repertuarze spektaklu, który nie jest musicalem. W Polsce od premiery w Teatrze Powszechnym w Łodzi w 1999 roku utwór ten jest chętnie adaptowany przez rodzime teatry – od tamtej pory wystawiano go w 14 polskich teatrach, w tym siedmiokrotnie w reżyserii Marcina Sławińskiego.

Jak przekazał Magdalena Musialik z Teatru Bagatela, rekordzistą wszech czasów na tej scenie jest komedia Raya Cooneya „Mayday” w reżyserii Wojciecha Pokory, którą w latach 1994–2020 zagrano 1730 razy. Obecnie na deskach Bagateli gości „Mayday odNowa” w reżyserii Artura Barcisia będący inną wersją fabularną pierwowzoru.

W czołówce najpopularniejszych spektakli są jeszcze: komedia „Boeing, boeing – Odlotowe narzeczone” Marca Camolettiego w reżyserii Pawła Pitery (dotychczas 589 przestawień) oraz „Testosteron” wyreżyserowany przez Piotra Urbaniaka (zagrany do tej pory 458 razy).

Kultura i sztuka – emocje i kreatywność

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ WszystkocoNajważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2024