Szczepionka na raka płuc. W Polsce ruszyły badania
W Polsce trwa badanie kliniczne nad skutecznością pierwszej szczepionki na raka płuca – potwierdził onkolog prof. Dariusz M. Kowalski z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB w Warszawie. Jak dodał szczepionka na raka płuc, to „obiecująca metoda, a pacjenci wciąż mogą się zgłaszać do badania klinicznego”.
Szczepionka na raka płuc
.„Do badania klinicznego szczepionki mRNA na niedrobnokomórkowego raka płuca kwalifikowani są chorzy po zabiegu operacyjnym radykalnym (tacy, którzy mają szansę na wyleczenie trwałe nowotworu – przyp. red.)” – zaznaczył w rozmowie kierownik Oddziału Zachowawczego Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Warszawie, sekretarz generalny Polskiej Grupy Raka Płuca prof. Dariusz M. Kowalski.
Następnie, jeżeli badanie wycinka pobranego z guza potwierdzi określony stopień klinicznego zaawansowania choroby, to pacjent otrzymuje, tak jak dotychczas, chemioterapię uzupełniającą – tłumaczył onkolog. „W tym czasie tkanka nowotworowa jest wysyłana do USA, gdzie w laboratorium identyfikowane jest kilkadziesiąt genów, które są odpowiedzialne za rozwój raka płuca u danego pacjenta” – dodał prof. Kowalski.
Na tej podstawie opracowywana jest szczepionka mRNA – indywidualnie dla każdego chorego – która ma wytrenować układ odporności pacjenta do rozpoznawania komórek raka płuca i zniszczenia ich. Chodzi o to, by zapobiegać nawrotom choroby nowotworowej w przyszłości. „Pacjent dostaje szczepionkę w ramach terapii uzupełniającej i dodatkowo jeszcze lek immunokompetentny (czyli immunoterapię). To rzeczywiście leczenie +szyte na miarę+, spersonalizowane” – podkreślił prof. Kowalski. W przypadku szczepionek mRNA na COVID-19 preparaty uwzględniające konkretny wariant koronawirusa były jednakowe dla wszystkich – zaznaczył.
Testy na skuteczność szczepionki mRNA w Polsce
.W Polsce badanie skuteczności szczepionki mRNA u chorych z rakiem płuca jest prowadzone w Klinice Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej NIO-PIB w Warszawie. Takie samo badanie dla chorych na czerniaka prowadzi Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków NIO-PIB.
„Wciąż trwa rekrutacja do badania pacjentów z rakiem płuca, u których możliwe jest operacyjne leczenie nowotworu i którzy spełniają kryteria kwalifikacji. To bardzo obiecująca metoda i chociaż jest za wcześnie, by podawać konkrety, to wstępne wyniki są bardzo zachęcające” – ocenił specjalista. Dodał, że w przyszłości planowane jest też badanie kliniczne u chorych w stadium przerzutowym raka.
Polska jest jednym z siedmiu krajów – oprócz Wielkiej Brytanii, Niemiec, Węgier, Hiszpanii, Turcji i USA – w których prowadzone jest badanie skuteczności szczepionki mRNA u pacjentów z rakiem płuca. Jak podał 20 sierpnia „The Guardian” – szczepionkę otrzymał pierwszy pacjent w Wielkiej Brytanii. Jest nim 67-letni Polak, Janusz Racz.
Inżynieria biomedyczna i szczepionki mRNA
.Na temat inżynierii biomedycznej oraz szczepionek syntetycznych mRNA wykorzystywanych we współczesnej medycynie na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście “Nowe technologie w ochronie zdrowia“.
“Szczepionka syntetyczna mRNA (informacyjny kwas rybonukleinowy przenoszący informacje genetyczną pochodzącą z DNA). Technologii mRNA zawdzięczają swój sukces firmy farmaceutyczne przy opracowywaniu szczepionki przeciw COVID-19, co dało w dodatku impuls do prac nad nowymi szczepionkami także na inne choroby, od nowotworów po wirus Zika. Potencjał tej technologii wykracza przy tym daleko poza opracowywanie szczepionek, ponieważ może ona stać się podstawą do tworzenia wielu innych terapii wspomagających organizm w wytwarzaniu reakcji podobnej do wywoływanej lekami, często bardzo drogimi i trudno dostępnymi”.
.“Inżynieria biomedyczna. Obecnie postęp w medycynie w dużym stopniu zależy od wspomagania inżynierskiego w zakresie nowoczesnej aparatury i wielu innych metod służących ochronie zdrowia. Badania i wdrożenia w tej dziedzinie stają się dzisiaj w wielu przypadkach równie ważne dla efektów diagnostyki i terapii medycznej, jak wiedza czysto biomedyczna – w istocie wielu ekspertów twierdzi dzisiaj, że dalszy rozwój technologii w dziedzinie inżynierii biomedycznej jest jedyną drogą do poprawy systemów ochrony zdrowia czy wręcz do rozwiązania niezwykle skomplikowanych problemów stojących przed tymi systemami praktycznie we wszystkich krajach. Przykładem przewidywanych za parę lat rewolucyjnych dokonań inżynierii biomedycznej może być zaawansowany system czujników i pomp sterowanych komputerem – tzw. sztuczna trzustka – który ma całkowicie zmienić metody walki z cukrzycą. Na podstawie stale monitorowanego poziomu cukru i innych parametrów następowałoby automatyczne podanie insuliny – zaawansowana elektronika naśladowałaby pracę prawdziwej trzustki” – pisze prof. Michał KLEIBER.
PAP/Joanna Morga/WszystkocoNajważniejsze/MJ