Prof. Krzysztof Szczerski w ONZ objął współprzewodnictwo grupy ds. rozwoju obszarów miejskich

Prof. Krzysztof Szczerski w ONZ objął współprzewodnictwo grupy ds. rozwoju obszarów miejskich

Polskie przedstawicielstwo przy Organizacji Narodów Zjednoczonych poinformowało, że prof. Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy ONZ w Nowym Jorku, objął dziś współprzewodnictwo w Grupie Przyjaciół UN-Habitat, zrównoważonej urbanizacji i Nowej Agendy Miejskiej.

.Ambasador Krzysztof Szczerski objął współprzewodnictwo w grupie razem z ambasadorem Zimbabwe – Albertem Chimbindim. Poprzednio funkcję tę sprawowali ambasadorowie Słowacji oraz Botswany.

Grupa Przyjaciół UN-Habitat skupia kilkadziesiąt państw członkowskich ONZ. Jak wskazało polskie przedstawicielstwo przy ONZ, Grupa „koncentruje się na zagadnieniu rozwoju obszarów miejskich [oraz] stanowi istotną platformę wymiany dobrych praktyk i doświadczeń w tym zakresie”. Forum to wspiera mandat Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat) z siedzibą w Nairobi. UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich jest powstałą w 1978 r. agendą ONZ zajmującą się urbanizacją i osiedlami ludzkimi, ze szczególnym uwzględnieniem promocji zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.

„Polska posiada bardzo konkretny dorobek w zakresie zrównoważonej urbanizacji, dlatego też naturalnym dla nas krokiem jest objęcie współprzewodnictwa w grupie ONZ zajmującej się tym zagadnieniem. W ramach prac grupy zamierzamy wspierać wymianę dobrych praktyk, pomagającą redukować luki rozwojowe w różnych regionach świata. Dobrze funkcjonujące miasta służą poprawie jakości życia i rozwojowi całych społeczeństw. To ważne, bo już dzisiaj ponad połowa ludzkości świata żyje w miastach, do 2050 r. będzie to 70 proc.” – wskazał prof. Krzysztof Szczerski.

Przewodniczenie Grupie Przyjaciół UN-Habitat to nie pierwsza aktywność Polski związana z międzynarodowym wsparciem dla rozwoju obszarów miejskich. W czerwcu 2022 r. w Katowicach odbyła się 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum 11), największego i najważniejszego wydarzenia pod auspicjami ONZ poświęconego tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie.

Jak powinniśmy patrzeć na możliwości ONZ?

.Polska i Europa powinna patrzeć na możliwości niesione przez ONZ poprzez pryzmat całego świata. Jak wskazywał prof. Krzysztof Szczerski na łamach Wszystko co Najważniejsze „[Polsce] nie grozi głód, katastrofy naturalne wielkiej skali, prześladowania religijne, przemoc terrorystyczna, wojskowe zamachy stanu, wojny plemienne, szaleni dyktatorzy u władzy, prawo zwyczajowe łamiące godność człowieka, wykluczenia społeczne całych grup, brak opieki zdrowotnej połączony z licznymi endemicznymi zagrożeniami chorobowymi i inne problemy, z którymi mierzy się zdecydowana większość mieszkańców Ziemi”.

Jak wskazywał profesor, spojrzenie na świat z globalnej perspektywy, jaką daje ONZ „pozwala zobaczyć, w jak bardzo uprzywilejowanym miejscu świata się znajdujemy”.

PAP/Mikołaj Małecki/Wszystko co Najważniejsze/KR

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 stycznia 2023