Szczyt NATO w Madrycie zmieni status Rosji na kraj niebezpieczny

Szczyt NATO w Madrycie

Koncepcja Strategiczna NATO ulegnie zmianie nie tylko w zakresie stosunku do Rosji. Szczyt NATO w Madrycie ma także zwiększyć rolę Chin.

.Obowiązująca Koncepcja Strategiczna NATO wyraźnie podkreśla, że Sojusz Północnoatlantycki nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Od jej uchwalenia minęło 12 lat i wszystko wskazuje na to, że ten niezwykle istotny zapis zostanie zmieniony. Sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, podczas wywiadu z dziennikarzem NBC News, Keirem Simonsem stwierdził, że Koncepcja Strategiczna była zawsze dostosowana do tego, jaki jest świat. W związku z tym zmiana koncepcji, uznająca Rosję za kraj niebezpieczny, będzie naturalną konsekwencją wydarzenia, jakim jest szczyt NATO w Madrycie.

Oczekuję, że kiedy przywódcy będą dziś uzgadniać koncepcję strategiczną, wyraźnie stwierdzą, że Rosja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa i oczywiście znajdzie to odzwierciedlenie w całej koncepcji strategicznej. Znajdzie to również odzwierciedlenie w innych decyzjach, które podejmiemy, na przykład o zwiększeniu inwestycji, a także o unowocześnieniu i wzmocnieniu naszej obrony zbiorowej oraz postawy odstraszania i obrony, komentuje Jens Stoltenberg.

Rosnąca rola Chin

.Sekretarz generalny NATO dodał w rozmowie, że w obecnej koncepcji strategicznej Chiny nie są wspomniane ani jednym słowem. Według niego Chiny stanowią wyzwanie dla wartości, interesów i bezpieczeństwa państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Chiny nie są przeciwnikiem, ale oczywiście musimy brać pod uwagę konsekwencje dla naszego bezpieczeństwa, gdy widzimy, jak Chiny inwestują w nowe nowoczesne zdolności wojskowe, rakiety dalekiego zasięgu, broń jądrową, a także próbują kontrolować infrastrukturę krytyczną, na przykład sieci 5G w naszych krajach. Do tego dochodzą zmiany klimatyczne i wiele innych kwestii, o których prawie nie wspomniano w obecnej koncepcji strategicznej.

Na uwzględnienie roli Chin w budowie globalnego bezpieczeństwa i porządku zwracał uwagę w jednym ze swoich ostatnich postulatów Zbigniew BRZEZIŃSKI, podkreślając, że wzmocnienie relacji łączących Zachód z Chinami zawęzi możliwości działania Rosji.

Idealną odpowiedzią geopolityczną byłoby trójstronne porozumienie między Stanami Zjednoczonymi i Chinami, a następnie z Rosją, która w tym kontekście nie miałaby wyboru, jak tylko zaakceptować konieczność lepszych relacji zarówno z Pekinem, jak i Waszyngtonem, pisał Zbigniew BRZEZIŃSKI w tekście “Bezbronna cywilizacja” [LINK].

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 czerwca 2022
Fot. ©RS/MPI/Capital Pictures