Szczyt Trójmorza 28-29 kwietnia 2025 w Warszawie - program

Szczyt Trójmorza -

Jak poinformowała oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, z okazji dziesiątej rocznicy powstania jaką obchodzi w 2025 r. Inicjatywa Trójmorza w Warszawie w dniach 28–29 kwietnia odbędzie się jubileuszowy szczyt tego formatu współpracy regionalnej. Jego celem bęzie nie tylko symboliczne domknięcie dekady regionalnej współpracy, ale też wyznaczenie kierunku jej dalszego rozwoju. W wydarzeniu weźmie udział 13 państw, 120 milionów obywateli i 143 projekty priorytetowe.

Szczyt Trójmorza

.Szczyt Trójmorza w 2025 r. będzie miał na celu podsumowanie dziesięciu lat funkcjonowania tej środkowoeuropejskiej inicjatywy współpracy gospodarczo politycznej, która skupia 13 państwa, 120 milionów mieszkańców i 143 kluczowe inwestycje. Drugim kluczowym zadaniem jakie wiąże się z nadchodzącym szczytem Trójmorza jest wyznaczenie kierunków rozwoju Inicjatywy Trójmorza na następną dekadę.

„Zdecydowałem się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury; to inicjatywa o charakterze nie tyle politycznym, co infrastrukturalnym i gospodarczym” – mówił prezydent Andrzej Duda 26 maja 2017 r. podczas Forum GLOBSEC. Szczyt Trójmorza 2025 skupi ponad 20 delegacji najwyższego i wysokiego szczebla. Do tego formatu regionalnej współpracy mają też dołączyć następne kraje. Jak podali organizatorzy, wydarzeniu temu towarzyszyć będzie Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza, które jest platformą poszukiwania synergii gospodarczych i współpracy przedsiębiorców.

Inicjatywa początkowo skupiała 12 państw członkowskich UE: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. W 2023 r. grono to powiększyło się o Grecję i liczy obecnie 13 państw uczestniczących oraz 2 stowarzyszone państwa uczestniczące – Ukrainę i Mołdawię. Partnerami strategicznymi Inicjatywy Trójmorza są: Stany Zjednoczone, Japonia, Komisja Europejska i Niemcy. Trójmorze powstało za sprawą inicjatywy prezydenta Polski Andrzeja Dudy i prezydent Chorwacji  Kolindy Grabar–Kitarović.

Inicjatywa Trójmorza

.Na temat Inicjatywy Trójmorza, i jej znaczenia dla rozwoju gospodarek państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Południowo-Wschodniej, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Teodor SEDLARSKI w tekście „Trójmorze jest naszą wspólną szansą„.

„Zalety Inicjatywy Trójmorza mogą być zatem omawiane w kontekście wzmacniania gospodarek regionalnych, w tym również ekosystemów innowacji. Inicjatywa powstała jako projekt polityczny 12 krajów członkowskich UE (Bułgarii, Austrii, Chorwacji, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Słowenii). Wciąż nie jest w pełni zinstytucjonalizowana i rozwija się jako platforma praktycznej współpracy pomiędzy krajami regionu Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego. Inicjatywa służy jako instrument kooperacji regionalnej i przyspieszonego rozwoju regionu”.

„Gospodarki krajów Trójmorza szacuje się w sumie na 1,8 biliona euro (według cen bieżących) pod względem PKB (13,5 proc. gospodarki UE) oraz na 14,3 tys. euro per capita, czyli dwa razy mniej niż PKB per capita w Unii Europejskiej. Mimo to gospodarki te rozwijają się szybciej niż w krajach o wyższych dochodach – od utworzenia Inicjatywy Trójmorza w 2019 r. średni wzrost wynosi około 3,5 proc. Jeśli uda się ten wskaźnik utrzymać, całkowita wartość krajów 3SI wzrośnie do ok. 2,5 biliona euro w 2030 r.”.

.”Można jednak zaobserwować rozbieżności w potencjale i wydajności innowacji pomiędzy krajami regionu – niektóre z nich znajdują się daleko w tyle, jeśli chodzi o przewidziane inwestycje. W związku z tym trzeba nowego rodzaju współpracy, która będzie przeciwdziałać powolnemu rozwojowi produkcji zarówno w całej Europie, jak i w regionach o wolniejszym tempie wzrostu ekonomicznego. Pod tym względem Inicjatywa 3SI mogłaby wpłynąć na poprawę sytuacji. Inwestycje na rzecz realizacji Inicjatywy powinny być odpowiednio przekazywane poprzez projekty docelowe i uwzględniać potrzeby lokalne” – pisze prof. Teodor SEDLARSKI.

WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 marca 2025
Fot. prezydent.pl.