Szef Sztabu Generalnego WP z wizytą na Ukrainie

Szef Sztabu Generalnego WP

Szef Sztabu Generalnego WP gen. Rajmund Andrzejczak złożył wizytę na Ukrainie, gdzie spotkał się z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerijem Załużnym – poinformował w środę Sztab Generalny Wojska Polskiego. Jednym z tematów rozmów było wsparcie logistyczne ukraińskiej armii.

.”Szef Sztabu Generalnego WP wraz z grupą oficerów złożył wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się z generałem Walerym Załużnym, naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy” – przekazał SGWP na Twitterze.

Generał przebywał również na lotnisku w Hostomlu, które zostało zaatakowane w pierwszych dniach zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę. Rozmawiał tam z dowódcą pododdziału broniącego tego obszaru i wysłuchał relacji z przebiegu wydarzeń – poinformował Sztab Generalny.

Jak podkreślono, szefowie obrony obu państw „omówili obecną sytuację operacyjną na wschodzie i południu Ukrainy, a także rozmawiali na temat potencjalnych scenariuszy dalszego przebiegu niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji na to państwo”. Według SGWP generałowie rozmawiali także o potrzebach sił zbrojnych Ukrainy w zakresie wsparcia logistycznego, „kluczowego dla uzupełniania ukraińskich rezerw i utrzymywania zdolności obronnych”. Rozmawiano także o rozwoju pomocy w obszarze szkoleniowym.

50% zabudowy rejonu Irpienia zniszczone

Zdjęcie
W wyniku rosyjskiej inwazji miasto Irpień zostało zniszczone w 50%.
Fot. Twitter/@SztabGenWP

.Gen. Andrzejczak spotkał się też z przedstawicielami władz położonego w obwodzie kijowskim Irpienia. „W wyniku inwazji Rosji w tym rejonie, w marcu br. zniszczeniu uległo ok. 50 procent jego zabudowy. Zburzone zostały budynki mieszkalne oraz obiekty infrastruktury krytycznej” – przypomniał Sztab Generalny.

Szefowi SGWP towarzyszyli gen. dyw. Jarosław Gromadziński pełniący obowiązki zastępcy dowódcy ds. interoperacyjnych w Międzynarodowym Zespole ds. Pomocy Ukrainie w Wiesbaden, dowódca litewsko-polsko-ukraińskiej brygady LITPOLUKRBRIG gen. bryg. Jarosław Mokrzycki i gen. bryg. Rafał Kowalik z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojonych.

Współpraca polsko-ukraińska

.Na temat konieczności współpracy polsko-ukraińskiej, od wymiaru gospodarczego począwszy a na energetycznym, infrastrukturalnym skończywszy, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Krzysztof MAZUR w tekście „Razem możemy wygrać pokój dla Europy Środkowej na dekady”.

„Państwo polskie dobrze rozpoznało swoje strategiczne interesy już na początku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Aktywnie współtworzyło koalicję „jastrzębi” jednoznacznie wspierających Ukraińców na poziomie UE i NATO. Słusznie uznano, że militarna porażka tego państwa oznacza drastyczne pogorszenie się naszego bezpieczeństwa. Możemy przegrać pokój, jeśli za tym partnerstwem na poziomie politycznym i militarnym nie zostaną podjęte kolejne działania”

„Potrzebujemy śmiałego otwarcia w wymiarze gospodarczym, infrastrukturalnym czy energetycznym. Potrzebujemy tysięcy wspólnych przedsięwzięć na poziomie konkretnych firm oraz instytucji, by osadzić to partnerstwo na solidnych fundamentach. Czas zacząć w naszym myśleniu wykraczać poza horyzont jedynie doraźnej pomocy w sytuacji wojny. Dopiero wspólne planowanie przyszłości na kolejne dekady odwróci bieg historii sięgającej XVII wieku, gdy Ukraina znalazła się w rosyjskiej strefie wpływów”.

.”Podstawą do wspólnego planowania przyszłości jest ogromny kapitał zaufania. Jeszcze przed atakiem z lutego 2022 roku kijowski think tank Centrum Nowej Europy opublikował badania społeczne przeprowadzone na całej Ukrainie. W odpowiedzi na pytanie: „Z którymi krajami na świecie Ukraina powinna budować głęboką więź i współpracę?” aż 92 proc. respondentów wskazało Polskę. Jednoznaczna postawa naszego kraju wobec ataku Rosjan tylko umocniła ten pogląd u naszych wschodnich sąsiadów. Liderem zaufania na Ukrainie do zagranicznych polityków jest Andrzej Duda. Jego działania pozytywnie ocenia ponad 90 proc. ankietowanych. Te wyniki pokazują ogromną zmianę w naszych relacjach. Dawne animozje i trudne kwestie z przeszłości odeszły na dalszy plan. Od wieków nie mieliśmy lepszych relacji, co jest znakomitym punktem wyjścia do budowy partnerstwa opartego na przyjaźni i strategicznych celach” – pisze Krzysztof MAZUR.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2022
Fot. Twitter/Sztab Generalny WP