Wołodymyr JERMOŁENKO
Szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani odwołuje wizytę w Paryżu po „zniewagach” ze strony Francji
Krytyczna wypowiedź szefa MSW Francji Geralda Darmanina na temat polityki migracyjnej rządu Włoch wywołała w czwartek spięcie w relacjach z Rzymem, a szef włoskiej dyplomacji i wicepremier Antonio Tajani odwołał wizytę w Paryżu – podaje AFP.
.Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna miała w czwartek przyjąć Tajaniego, podczas jego pierwszej wizyty we Francji od objęcia teki ministra spraw zagranicznych. Jednak po radiowym wywiadzie, w którym Darmanin powiedział wcześniej w czwartek, że premier Włoch Giorgia Meloni „nie jest w stanie poradzić sobie z kryzysem migracyjnym”, Antonio Tajani odwołał to spotkanie.
Spięcie dyplomatyczne na linii Paryż-Rzym
.Według źródeł we francuskim rządzie, na które powołuje się Reuters, Paryż stara się kanałami dyplomatycznymi załagodzić zadrażnienia, jakie wywołał komentarz ministra. Darmanin uważany jest za polityka bardzo bliskiego prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi – relacjonuje agencja.
Francuski resort spraw zagranicznych wydał komunikat, w którym napisano, że „relacje Francji i Włoch oparte są na wzajemnym szacunku”. „Rząd Francji pragnie, w duchu solidarności, współpracować z Włochami w kwestii wspólnego wyzwania, jakim jest szybki wzrost fal migracyjnych, zwłaszcza w środkowej części Morza Śródziemnego” – głosi oświadczenie ministerstwa.
Francja zarzuca rządowi Meloni nieudolność względem nielegalnej migracji
.W rozmowie z radiem RMC Darmanin ocenił wcześniej, że Meloni okłamała włoskich wyborców, obiecując podczas kampanii wyborczej rozwiązanie problemów z nielegalną migracją, z którą nie zdołała sobie poradzić. Wyjaśnił też, że bardzo wielu migrantów, w tym dzieci bez opieki dorosłych, przybywa z Tunezji, a „Włochy nie potrafią uporać się z tą presją migracyjną”.
Szef MSZ Włoch oburzony wypowiedzią Darmanina
.Według przedstawiciela włoskiego rządu, który pragnął zachować anonimowość, komentarz francuskiego ministra był „obraźliwy i absolutnie nie do zaakceptowania”. Również sam Antonio Tajani oznajmił, że wypowiedź Darmanin była nie do przyjęcia. Francuskie MSZ informowało wcześniej, że Colonna będzie rozmawiać z Tajanim właśnie o problemach związanych z migrantami, pojawiającymi się na granicy włosko-francuskiej oraz o pomocy dla Ukrainy.
Wartości Włoch
.Na temat demokratycznych wartości jakie przyświecają Włochom na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Giorgia MELONI w tekście „Brońmy wartości demokratycznych na Ukrainie. Jakakolwiek nostalgia za faszyzmem jest niezgodna z naszą mentalnością„.
„Rozumiem jednak, jaki cel przyświeca tym, którzy w ramach przygotowań do uczczenia tego dnia sporządzają listę osób, które mogą, a które nie mogą uczestniczyć w obchodach, co nie ma nic wspólnego z historią. Chodzi o wykorzystanie kategorii faszyzmu jako narzędzia delegitymizowania każdego przeciwnika politycznego – jest to rodzaj broni masowego wykluczenia, jak nauczał Augusto Del Noce, która przez dziesięciolecia pozwalała na usuwanie ludzi, stowarzyszeń i partii z każdej sfery konfrontacji czy dyskusji. Ta postawa przez lata doprowadzała nawet do niedopuszczalnych epizodów nietolerancji. Mamy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli być ich świadkami”.
„Demokracja, miłość do niej i wolności jest nadal jedynym prawdziwym antidotum na wszelkie totalitaryzmy, zarówno we Włoszech, jak i w Europie. Parlament Europejski jednoznacznie i definitywnie potępił wszystkie reżimy XX wieku rezolucją z września 2019 roku – bez wahania głosowała za nią grupa Fratelli d’Italia wraz z innymi konserwatystami i całą centroprawicą. Rezolucja ta nabiera jeszcze większej wartości w świetle heroicznego oporu narodu ukraińskiego w obronie swojej wolności i niepodległości przed rosyjską inwazją”.
.”Na całym świecie autokracje starają się zdobyć przewagę nad demokracjami i stają się coraz bardziej agresywne i groźne. Ryzyko ich połączenia, prowadzącego do obalenia porządku międzynarodowego, który liberalne demokracje ukierunkowały i zbudowały po zakończeniu II wojny światowej i rozpadzie Związku Radzieckiego, jest niestety realne. W tym nowym bipolaryzmie Włochy dokonały wyboru i jest on jasny. Jesteśmy po stronie wolności i demokracji, bez żadnych „ale” – i to jest najlepszy sposób na zaktualizowanie przesłania z 25 kwietnia, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że nasza wolność znów jest zagrożona” – pisze Giorgia MELONI.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ