Szklany sufit coraz cieńszy - Polska wysoko w rankingu "Economista"

Szklany sufit jest na świecie coraz cieńszy, a sytuacja kobiet na rynku pracy w Polsce jest lepsza niż w wielu bogatszych od naszego krajach świata – wynika z rankingu „The Economist”.
Jak zmierzono szklany sufit w Polsce i innych krajach świata
.Szklany sufit jest w Polsce cieńszy niż w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii – to pierwszy wniosek, który widać, gdy patrzymy na ranking opracowany przez „The Economist” na podstawie danych pochodzących z OECD. Aby ocenić sytuację kobiet na rynku pracy w danym kraju magazyn bierze pod uwagę różne kategorie danych, takie jak udział kobiet w zarządach spółek, poziom ich zatrudnienia w ogóle, różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn, odsetek kobiet z wyższym wykształceniem, dostęp do płatnego urlopu macierzyńskiego czy koszt utrzymania dziecka w stosunku do średniej płacy. Ponieważ OECD jest organizacją skupiającą wiele różnych krajów świata porównanie właśnie tych faktorów doprowadziło do powstania naprawdę ciekawego zestawienia.
Według „Economista” najlepszą sytuację mają kobiety pracujące w Szwecji, Islandii i Finlandii – i ta czołówka światowa utrzymuje się na mniej więcej tym samym wysokim poziomie od 2016 r. W ciągu ostatnich blisko 10 lat na podium znajdowała się również Norwegia i Francja.
Na drugim końcu zestawienia, jako kraje najmniej sprzyjające kobietom na rynku pracy i uczciwemu ich traktowaniu znalazły się Turcja, Korea Południowa i Japonia.
Polska wśród wszystkich ujętych w rankingu 23 krajów świata plasuje się naprawdę wysoko, stojąc znacznie powyżej średniej OECD. Mamy szczególnie wysoki procent kobiet na stanowiskach kierowniczych, spory udział kobiet w rynku pracy oraz – w porównaniu z innymi krajami – dobrą sytuację kobiet próbujących godzić macierzyństwo z obowiązkami zawodowymi. W ogólnym zestawieniu zajmujemy miejsce 13. (spadek z 5. miejsca w 2016 r.), wyprzedzając jakościowo Wielką Brytanię, Niemcy, Kanadę i Włochy.
Kobieta na rynku pracy – najważniejszy jest wybór
.Swoim spojrzeniem na sytuację kobiet na rynku pracy w Polsce podzieliła się na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Dorota BOJEMSKA, Przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Jej zdaniem konieczne jest spojrzenie na kobietę z perspektywy etapów jej życia. „Jeśli kobieta staje się mamą, powinna mieć zagwarantowane godne życie do ukończenia przez dziecko 3 lat. Do niej powinien należeć wybór, czy chce wrócić do pracy i w jakim wymiarze godzin, czy ten krótki czas poświęci wyłącznie rodzinie. Dlatego nierówne dostosowanie wsparcia finansowego mam wracających do pracy przy małym dziecku vs mam pozostających w tym okresie w domu – jest rażące. Moim zdaniem w zasadniczej perspektywie polityki państwa powinno się uwzględniać jedną z pierwszych przyczyn zapaści demograficznej, w jakiej się znajdujemy, czyli znaczny spadek liczby kobiet w wieku, w którym mogłyby stać się matkami. Z kolei szereg badań pokazuje, że jeśli po urodzeniu pierwszego dziecka w ciągu trzech lat nie urodzi się kolejne, prawdopodobieństwo jego narodzin spada” – pisze Dorota Bojemska.
Cały jej tekst tutaj>>https://wszystkoconajwazniejsze.pl/dorota-bojemska-matka-w-pracy-niech-to-bedzie-wybor/
ad/WszystkocoNajważniejsze