
Naukowcy próbują określić, czy uczenie maszynowe pomoże w znalezieniu życia pozaziemskiego. Zastosowanie tych technik na dużą skalę może wpłynąć stymulująco na rozwój nauki o sygnałach radiowych.
.Poszukiwania inteligentnych form życia w kosmosie rozpoczęły się Stanach Zjednoczonych w 1960 r. od projektu Ozma prowadzonego przez Franka Drake’a. Kolejne eksperymenty prowadzono w następnych latach. Od blisko 40 lat poszukiwaniami dowodów na istnienie cywilizacji technologicznych we Wszechświecie zajmuje się amerykański Instytut SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), który opisał doświadczenia z wykorzystaniem uczenia maszynowego.
Uczenie maszynowe wykorzystane w poszukiwaniach życia pozaziemskiego
.„W sumie przeszukaliśmy 150 TB danych 820 pobliskich gwiazd w zbiorze danych, który wcześniej był przeszukiwany w 2017 r. klasycznymi technikami i oznaczony został jako pozbawiony interesujących sygnałów – powiedział główny autor badania Peter Ma. – Dzisiaj zwiększamy wysiłki poszukiwawcze do 1 miliona gwiazd za pomocą teleskopu MeerKAT. Wierzymy, że taka praca pomoże przyspieszyć tempo, w jakim jesteśmy w stanie dokonywać odkryć, aby odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy sami we Wszechświecie?”.
Poszukiwania pozaziemskich inteligentnych form życia odbywają się poprzez próby wykrycia technosygnatur (np. przemysłowe zanieczyszczenia atmosfery, światła miast, ogniwa fotowoltaiczne, satelity) lub dowodów technologii, które mogły rozwinąć obce cywilizacje. Najpopularniejszą techniką jest poszukiwanie sygnałów radiowych.
W badaniu tym ponownie przeanalizowano dane zebrane za pomocą teleskopu Green Bank w Wirginii Zachodniej, w ramach kampanii Breakthrough Listen, która początkowo nie wskazywała interesujących wyników. Celem było zastosowanie nowych technik głębokiego uczenia maszynowego do klasycznego algorytmu wyszukiwania, aby uzyskać szybsze i dokładniejsze wyniki. Po uruchomieniu algorytmu i ponownym zbadaniu danych w celu potwierdzenia wyników, nowo wykryte sygnały miały kilka kluczowych cech, które wcześniej nie zostały dostrzeżone.
Uczenie maszynowe metodą zwiększającą wydajność poszukiwań
.„Wyniki te ilustrują siłę zastosowania nowoczesnych metod uczenia maszynowego i widzenia komputerowego do wyzwań związanych z danymi w astronomii. Efektem tego są nowe detekcje, jak i wyższa wydajność. Zastosowanie tych technik na dużą skalę będzie przełomowe dla nauki o technosygnaturach radiowych” – powiedziała astronautka dr Cherry Ng.
Uczenie maszynowe to podzbiór sztucznej inteligencji koncentrujący się na przystosowaniu komputerów do uczenia się na podstawie zdobywanych danych i doskonalenia dzięki nowym doświadczeniom. W uczeniu maszynowym algorytmy są szkolone w celu znalezienia wzorców i korelacji w dużych zbiorach danych oraz podejmowania najlepszych decyzji i prognoz na podstawie tej analizy.
Korzystanie z uczenia maszynowego zwiększa dokładność analizy danych, do których mają dostęp.
Więcej – w publikacji źródłowej (https://seti.berkeley.edu/ml_gbt/overview.html)
„Siedem najważniejszych pytań nauki”
.„Nauka w XXI wieku zdaje się święcić triumfy na każdym polu. Zagląda do wnętrza atomów i w najdalsze zakątki kosmosu, potrafi odczytać strukturę naszego DNA i wyleczyć większość chorób. Triumf nauki, która potrafi pokazać nam rzeczy, które nie śniły się filozofom, jest niezaprzeczalny. A jednak jest ciągle wiele pytań, na które nie potrafimy odpowiedzieć. To one będą wyznaczały trendy nauki na najbliższe dziesięciolecia, a może i stulecia – pisze Marcin JAKUBOWSKI, fizyk w Instytucie Fizyki Maxa Plancka w Greifswaldzie zajmujący się badaniami nad syntezą termojądrową.
Jedno z pytań, które wymienia Marcin JAKUBOWSKi, brzmi: „czy istnieje życie poza Ziemią?”. Jak podkreśla, „w naszej galaktyce planet podobnych do Ziemi jest około 9-ciu miliardów. Choć liczba zjawisk, które muszą zajść jednocześnie, by gdzieś pojawiło się życie sprawia, że jest to niezmiernie mało prawdopodobne, to wydaje się, że przy takiej liczbie planet i galaktyk ( a może i nawet wszechświatów) życie musiało pojawić się więcej niż raz. Póki co, takie programy jak SETI nie dały żadnych pozytwnych rezultatów. Poszukiwania trwają, także w Układzie Słonecznym.
Pozostałe pytania wyszczególnione przez autora to: „Z czego składa się wszechświat?”; „Czy istnieją inne wszechświaty?”; „Jak powstało życie?”; „Czy uda się pokonać nowotwory?”; „Czym jest świadomość?”; „Czy uda nam się wytwarzać energię tak, jak to robi nasze Słońce?”.
„Czy uda nam się uzyskać odpowiedzi na wszystkie z tych pytań jeszcze w XXI wieku? Nie wiem, na niektóre na pewno. Synteza termojądrowa, czy leczenie nowotworów dzieją się już właściwie dzisiaj. Na resztę, być może będziemy musieli poczekać dłużej. Wiem, że o ile będzie jeszcze istniał Homo Sapiens, zawsze będzie szukał odpowiedzi, także na te pytania. Wszak ciekawość świata jest naszą cechą immanentną” – pisze Marcin JAKUBOWSKI.
PAP/Tomasz Szczerbicki/WszystkoCoNajważniejsze/PP