Sztuczna inteligencja przyspieszy rozwój polskiej gospodarki

sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja przyśpieszy rozwój polskich startupów i całej gospodarki – uważa prezes PFR Ventures Maciej Ćwikiewicz. Dodał, że obecnie toczy się np. wyścig w opracowaniu programów, które będą pomagały lekarzom we wstępnym diagnozowaniu.

Sztuczna inteligencja na celowniku polskich startupów

.Według szefa PFR Ventures, polskie firmy innowacyjne nie mają szans konkurować z amerykańskim OpenAI, twórcą ChatGPT czy chińskim koncernem Baidu, który zapowiedział wprowadzenie konkurencyjnego robota Ernie Bot. Jednak – jak zaznaczył – jeśli chodzi o wykorzystanie istniejących narzędzi opartych na sztucznej inteligencji (AI) to możemy znaleźć się w światowej czołówce. „Mamy coraz więcej startupów, które na bazie rozwiązań AI od różnych dostawców mogą budować rozwiązania, które pozwolą im wygrywać w wyścigu np. ze startupami europejskimi” – powiedział Ćwikiewicz.

„Pewnym wyjątkiem jest spółka Eleven Labs, która stworzyła narzędzie do zamieniania tekstu w mowę przy wykorzystaniu syntetycznie generowanego głosu. Taki głos może np. bazować na naszym – wystarczy do tego mała próbka. Potencjał w technologii dostrzegły międzynarodowe i regionalne fundusze. Wśród nich znalazł się m.in. Andreessen Horowitz znany z inwestycji w Facebook czy Airbnb” – wskazał Ćwikiewicz.

Dodał, że polscy informatycy mogą śmiało konkurować np. na polu telemedycyny. „Obecnie toczy się np. wyścig w opracowaniu programów, które będą pomagały lekarzom we wstępnym diagnozowaniu. Wygra ten, kto najszybciej stworzy najlepszą i największą bazę danych i zacznie sprzedawać usługę. Dlatego im szybciej nauczymy się korzystać ze sztucznej inteligencji, tym skuteczniej polskie startupy będą w stanie konkurować z zagranicznymi – mówi szef PFR Ventures.

Jego zdaniem w obszarze innowacji poprawiających zdrowie w Polsce funkcjonuje wiele projektów. Wśród nich można wymienić np. polską spółkę WellBee, która stworzyła platformę umożliwiającą dostęp do ponad 180 specjalistów, w tym: seksuologów, psychodietetyków, psychologów sportu oraz coachów. Zwrócił uwagę, że nie jest to jedyna platforma w Polsce, która oferuje dostęp do specjalistów z zakresu psychiatrii czy psychoterapii online – branży, która znacząco rozwinęła się w ostatnich latach.

„Taką usługę w ramach pakietu medycznego kupują firmy, które chcą wspomóc swoich pracowników np. w walce ze stresem. Wśród klientów takich firm jak WellBee znajdują się m.in. lokalne oddziały międzynarodowych korporacji. Wierzę, że dobre doświadczenia z Polski mogą sprawić, że usługa zostanie zaadaptowana również globalnie” – powiedział Ćwikiewicz. Zaznaczył jednak, że z WellBee konkuruje wiele innych start-upów, nie tylko w Polsce. „Ale główny zwycięzca będzie jednak tylko jeden” – podkreślił.

Pytany o polskie start-upy, które mają szanse znaleźć się w światowej czołówce, wymienił m.in. DocPlanner, Inpost, Booksy i Eleven Labs. Ten ostatni działa właśnie w obszarze tworzenia narzędzi opartych o sztuczną inteligencję.

Szef PFR Ventures ocenił, że rozwiązania AI mogą znacząco zwiększyć efektywność fim m.in. w obszarze obsługi klienta, marketingu, inżynierii oprogramowania, badania i rozwoju (np. poprzez przyśpieszenie czasu testowania, co służyć może na przykład szybszym procesom odkrywania i opracowywania nowych leków czy optymalnych materiałów w produkcji przemysłowej).

Finansowanie nowych polskich biznesów z dziedziny AI

.Z raportu PFR i Inovo VC wynika, że w pierwszym kwartale bieżącego roku na polskim rynku venture capital 127 spółek pozyskało 446 mln zł od 68 funduszy. „Oznacza to spadek w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku i wzrost o 84 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku” – napisano. Zaznaczono też, że 20 ze 127 transakcji stanowiły inwestycje z udziałem funduszy PFR Ventures, które zapewniły blisko 9 proc. kapitału dla innowacyjnych przedsiębiorstw.

Napisano, że w analizowanym okresie 2023 roku zwiększyła się liczba transakcji (z 86 rok wcześniej do 112), natomiast średnia wartość transakcji spadła z 6 mln zł w I kw. 2022 do 3,5 mln zł w I kw. 2023. Jest to – jak czytamy w komentarzach ekspertów PFR Ventures – m.in. efekt mniejszego zainteresowania funduszy zagranicznych.

Z analiz firmy doradczej IDC wynika, że globalne inwestycje venture capital i innych funduszy w firmy rozwijające technologię AI w pięciu miesiącach bieżącego roku przekroczyły 12 mld dolarów.

Sztuczna inteligencja – kto na niej skorzysta?

.Możliwościom, jakie stwarza sztuczna inteligencja, ale też zagrożeniom z nią związanym, poświęciło swoje eseje wielu autorów publikujących na łamach „Wszystko co Najważniejsze„. W najnowszym swoim tekście Eryk Mistewicz zauważa, że używając Sztucznej Inteligencji do naszych celów, możemy wszystko, i nikt nie ma nad tym żadnej, najmniejszej nawet kontroli. „Jeśli możemy sprawić, płacąc Sztucznej Inteligencji, aby działała tak, jak to opłaciliśmy, nie jest to świat oparty na wartościach, nie jest też światem uczciwym, nie mówiąc już o tym, że po prostu nie jest światem dobrym. To, jaki świat zasiedlony przez Sztuczną Inteligencję stworzymy, według jakich wartości go ukształtujemy, zależy w tej chwili jeszcze od nas. Ale to już ostatnia chwila” – pisze Eryk MISTEWICZ.

PAP/Ewa Wesołowska/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lipca 2023