Szwecja przekaże Ukrainie sprzęt potrzebny do walki ze skutkami wysadzenia zapory na Dnieprze

Szwecja

Szwecja przekaże Ukrainie 250 wykrywaczy min, które pomogą zwalczyć skutki powodzi po wysadzeniu zapory na Dnieprze. Jak podają ukraińskie agencje informacyjne powołując się na oświadczenie rządu szwedzkiego, Sztokholm wyśle również na Ukrainę misję saperów.

Szwecja i pomoc dla Ukrainy

.W komunikacie, który przekazał portal Korrespondent.net w środę wieczorem, wskazano, że miny niesione powodzią stanowią zagrożenie dla życia mieszkańców zatopionych rejonów. Sztokholm skieruje również na Ukrainę misję 250 saperów, by przyspieszyć oczyszczanie terenów z min.

Szwecja przekaże wykrywacze min, których wartość wynosi 1,3 mln euro, zostaną przekazane Ukrainie w najbliższym czasie.

Według ocen Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata. Gdy woda opadnie, miny mogą zostać zakopane pod co najmniej metrową warstwą piasku lub mułu i mogą osiąść tam, gdzie wcześniej nigdy ich nie było.

Wysadzona zapora na Dnieprze

.Ministerstwo obrony Ukrainy ostrzegało w ostatnich dniach, że powódź po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Dnieprze niesie ze sobą miny i materiały wybuchowe z rosyjskich linii obrony na lewym brzegu Dniepru. Ładunki te są zagrożeniem dla terenów, na które zostaną wyrzucone.

Pomoc dla Ukrainy

.Stany Zjednoczone pokazały, jak powinno wyglądać przywództwo przeciwstawiające się agresji Rosji. Jesteśmy zaangażowani w ochronę naszych sojuszników i partnerów – także Polski – jak nigdy dotąd – twierdzi Mark BRZEZINSKI.

W tekście pod tytułem „Pomoc, którą wspólnie ofiarujemy, nadaje znaczenie słowom „Sława Ukrajini” opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” czytamy, że „Ukraińcy, którzy walczą nie tylko o wolność i życie, ale i o ideały – sprawili, że na całym świecie ludzie kochający pokój jednoczą się i pracują razem. Z dumą mogę przyznać, że także Ameryka wykonuje swoją część zadania, tak jak Warszawa, Mariupol, Monachium, Lwów, Londyn, Odessa czy Ottawa”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 czerwca 2023