Szwedzi umieszczają swoich więźniów w Estonii, która na tym zarabia

więźniowie ze Szwecji więzienie Estonia wyrok

Rządy Szwecji i Estonii podpisały porozumienie, na mocy którego niektórzy więźniowie ze Szwecji będą odbywać swoje wyroki w więzieniach na terenie Estonii. Za te transfery Szwedzi będą płacić ekstra.

Kiedy więźniowie ze Szwecji pojadą do Estonii

.Pierwsi więźniowie ze Szwecji wyjadą odsiadywać swoje wyroki w dotychczas pustym estońskim zakładzie karnym w Tartu. Grupa będzie liczyć 600 osadzonych, w tym tych skazanych za gwałty, zbrodnie w afekcie czy defraudacje – poinformowała szefowa estońskiego resortu sprawiedliwości Liisa Pakosta.

Zakład karny w Tartu, na południu Estonii, to nowoczesny obiekt, który obecnie stoi głównie pusty. Wysokie koszty jego utrzymania, jak i przebywających w nim więźniów, ponoszą krajowi podatnicy, płacąc rocznie ok. 12 mln euro – przekazano w poniedziałek na konferencji ministerstwa sprawiedliwości.

W Estonii miesięczny koszt utrzymania jednego więźnia wynosi 3,2 tys. euro, ale gdy doliczy się do tego dodatkowe wydatki, takie jak np. programy edukacyjne, całkowite koszty wzrastają do ok. 5 tys. euro. Zgodnie z umową ze Szwecją, na konto Estonii transferowane będzie 8,5 tys. euro miesięcznie za jednego więźnia, co pokryje wszystkie powiązane koszty, jak np. opieka medyczna – argumentowała minister. Dla porównania w Szwecji koszt utrzymania jednego skazanego jest wyższy i wynosi ok. 11,5 tys. euro.

Do Estonii trafią głównie odsiadujący dłuższe wyroki, ale nie będą to osoby zamieszane w zorganizowaną przestępczość gangów, więźniowie zradykalizowani, wymagający specjalnego nadzoru czy też mający specjalne zalecenia co do opieki psychiatrycznej – wyjaśniła estońska polityk, rozwiewając obawy o bezpieczeństwo związane z relokacją zagranicznych skazańców.

Umowa ze Szwecją o wynajmie zakładu karnego, przewidziana jest na pięć lat i może zostać automatycznie przedłużona o kolejne trzy. Według ministra spraw wewnętrznych Igora Taro sprowadzenie szwedzkich więźniów do Tartu pomoże również zmniejszyć zagrożenia związane z wyludnieniem południowej Estonii i terenów przygranicznych. Zakłada się, że dzięki dzierżawie przestrzeni i cel zakładu karnego w okolicach Tartu powstanie ok. 400 nowych miejsc pracy. W razie potrzeby i gdyby sytuacja bezpieczeństwa tego wymagała, szwedzcy więźniowie mogą również być odesłani z powrotem do swojego kraju.

Więzienie w Tartu, oddane do użytku na początku lat 2000., może pomieścić ponad 930 skazanych, ale obecnie ma 600 wolnych miejsc. Przebywający w nim dotąd więźniowie estońscy zostaną – zgodnie z zapowiedzią – przeniesieni do zakładów w innych miastach, w tym do Tallinna, a obiekt w całości będzie przeznaczony dla więźniów z zagranicy.

Na to, żeby ostatecznie pierwsi więźniowie ze Szwecji mogli trafić do Estonii potrzebna jest jeszcze zgoda parlamentów obu krajów.

Jak wynika z przeprowadzonego w 2023 r. badania Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (BRA) większość szwedzkiego społeczeństwa, 53 proc., nie czuje się bezpiecznie w swoim kraju Jest to najwyższy wskaźnik niepokoju od 2007 roku, gdy zaczęto przeprowadzać sondaż. Więcej https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/53-proc-szwedow-stracilo-poczucie-bezpieczenstwa-podaje-sondaz-rady-ds-zapobiegania-przestepczosci/

PAP/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 czerwca 2025