Tajemnica bitwy nad Granikiem rozwiązana. Znamy dokładną lokalizację wielkiej batalii

Tajemnica bitwy nad Granikiem

Po dwóch dekadach poszukiwań archeologom udało się rozwiązać tajemnicę bitwy nad Granikiem sprzed 2400 lat. Było to pierwsze starcie Aleksandra Wielkiego z Persami w trakcie wojennej wyprawy władcy Macedonii do Azji Mniejszej. Aż do teraz dokładna lokalizacja tej batalii pozostawała nieznana.

Tajemnica bitwy nad Granikiem rozwiązana

.To właśnie nad Granikiem w maju 334 roku p.n.e. dowodzona przez Aleksandra Wielkiego armia macedońska pokonała wielką armię perską. Było to pierwsze znaczące zwycięstwo Królestwa Macedonii nad Persami – to właśnie ono było pierwszym krokiem ku budowie przez Aleksandra Macedońskiego jednego z największych imperiów w historii starożytnego świata.

„Bitwa nad Granikiem była pierwszą z trzech głównych batalii pomiędzy tymi armiami, która umożliwiła Aleksandrowi Wielkiemu kontynuowanie marszu w kierunku Indii” – stwierdził w rozmowie z portalem „Daily Sabah”, doradca naukowy projektu i prof. archeologii Reyhan Korpe. Przez ponad 150 lat dokładne położenie lokacji tego jednego z najbardziej legendarnych pól bitewnych w historii ludzkości pozostawało zupełną tajemnicą. Rozwiązanie tej zagadki za swój pierwszorzędny cel badawczy postawił sobie właśnie prof. Reyhan Korpe. Poszukiwanie miejsca w którym doszło do starcia 90 tys. wojowników rozpoczął on już dwie dekady temu, informuje portal „Arkeonews„.

W 2024 r. zespół archeologów na czele którego stał Korpe po latach poszukiwań wreszcie odnalazł dokładną lokalizację bitwy nad Granikiem sprzed blisko 2400 lat. Obszar który stanowił pole bitewne tego starcia zostanie udostępniony turystom jako część projektu Szlaku Kulturowego Aleksandra Wielkiego.  Zwycięstwo Aleksandra nad Persami odniesione nad brzegami rzeki Granik było ostatecznym dowodem jego wybitnych umiejętności dowódczych – z uwagi na przełomowy charakter tej bitwy oraz fakt, iż archeolodzy się od dawna starali się precyzyjnie ustalić jej dokładne miejsce, ostatnie odkrycie ma absolutnie kluczowy charakter dla archeologii i starożytnej historii.

„Przez ostatnie trzy lata w ramach naszych badań byliśmy skoncentrowani się na określeniu dokładnej lokalizacji pola bitwy. Wreszcie po latach poszukiwań w tym roku dokonaliśmy znaczących odkryć” — powiedział profesor Reyhan Körpe, historyk z Uniwersytetu Onsekiz Mart w Çanakkale (ÇOMÜ). Ekspert zauważył, że jedna z najważniejszych bitew Aleksandra Wielkiego miała miejsce na terenie ziem w pobliżu miasta Çanakkale. „Ta bitwa miała miejsce w pobliżu rzeki, kiedyś znanej jako Granik, około 100 kilometrów (62 mile) na wschód od współczesnego Çanakkale, w sercu równiny Biga” — wyjaśnił archeolog.

.Badacze wiedzieli, że bitwa miała miejsce wzdłuż rzeki Granik, ale historycy od dawna starali się ustalić jej dokładne współrzędne, ponieważ nikt nie wiedział, gdzie dokładnie się odbyła. Na początku zidentyfikowali trasę, którą podążał Aleksander wraz ze swoją armią, co pozwoliło im ograniczyć badanych obszar. „Sporządziliśmy dokładną mapę trasy, którą przebył wówczas Aleksander. Jego marsz zaczął się od wioski Ozbek, następnie przeszedł przez Umurbey, Lapseki, aż w końcu zstąpił w stronę równiny Biga” – powiedział profesor Korpe. Archeolodzy odkryli nie tylko  miejsce tej wielkiej bitwy sprzed 2400 lat, ale także zlokalizowali wioski, które były zaangażowane w starcie. Profesor Körpe dodał również, że nowa trasa zostanie włączona do istniejących szlaków dziedzictwa kulturowego w regionie.

Oprac. Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 grudnia 2024