Tajemnica nieśmiertelności - naukowa sensacja

Tajemnica nieśmiertelności - naukowa sensacja

Tajemnica nieśmiertelności meduzy posiadającej zdolność do odmładzania się może zostać rozwikłana. Naukowcy z Hiszpanii mają nadzieję, że mapowanie jej genomu doprowadzi do odkryć ważnych dla poprawy ludzkiego zdrowia.

.Zespołowi naukowców z Hiszpanii udało się zmapować genom meduzy. Jest to istotne, ponieważ meduza znana jest ze swojej zdolności do cofania zegara biologicznego. Po powrocie do stanu młodocianego, może rozmnażać się bezpłciowo poprzez klonowanie swoich polipów. W badaniu opublikowanym w Proceedings of the National Academy of Sciences, autorzy stwierdzają, że mapowanie genomu meduzy, mogłoby pomóc przeciwdziałać negatywnym skutkom starzenia się człowieka. Biorąc pod uwagę osiągnięcia naukowców z Uniwersytetu Yale, tajemnica nieśmiertelności może być na drodze do rozwikłania na drodze naukowej.

.Maria Pascual Torner, jedna z głównych autorek badania i badaczka z Uniwersytetu w Oviedo w Hiszpanii, dodaje, że skupiono się na lepszym zrozumieniu mechanizmów odmładzania. Jednocześnie zaznacza, że elementy ewolucyjnych zdolności nieśmiertelnych meduz mogą być wykorzystane do lepszego zrozumienia patologii starzenia się.

Wiele rodzajów parzydełkowców lub meduz, ma pewne zdolności do odwrócenia wieku, ale większość traci ją wraz z dojrzałością płciową. Po osiągnięciu dorosłości odmładzać mogą się trzy typy tych istot. Tylko jeden, Turritopsis dohrnii, utrzymuje swoją zdolność w 100%, piszą badacze.

Dr Pascual Torner zaznacza, że jednym z największych wyzwań zespołu było znalezienie odpowiednich meduz w oceanie. Udało im się to u wybrzeży Włoch. Naukowcy porównali swoje mapowanie genomu Turritopsis dohrnii z genomem blisko spokrewnionego gatunku, o którym nie wiadomo, że odmładza się po reprodukcji. Wyniki ujawniły kluczowe mechanizmy molekularne stojące za odmładzaniem nieśmiertelnej meduzy.

Wyniki sugerują, że Turritopsis dohrnii jest potencjalnie skuteczniejsza w naprawie i replikacji swojego DNA oraz utrzymywaniu swoich komórek macierzystych.

Natomiast dr Jan Karlseder, biolog molekularny i dyrektor Glenn Center for Biology of Aging Research w Salk Institute, dodaje, że badanie ma znaczenie dla healthspan, czyli lat zdrowego ciała.

Najciekawsze jest to, że nie jest to pojedyncza ścieżka molekularna. Jest to połączenie wielu z nich. (…) Jeśli chcemy szukać przedłużenia healthspanu, nie możemy skupić się tylko na jednym szlaku. To nie będzie wystarczające. Musimy przyjrzeć się wielu z nich i temu, jak działają synergicznie, mówi dr Jan Karlseder.

Biologiczna nieśmiertelność nie chroni meduz przed drapieżnikami takimi jak ślimaki morskie czy skorupiaki.

Los wszystkiego w oceanie generalnie polega na tym, że w pewnym momencie zostanie zjedzone, komentuje Monty Graham, profesor biologii integracyjnej i dyrektor Florida Institute of Oceanography.

Turritopsis dohrnii zwykle rozpoczyna odmładzanie, próbując uniknąć śmierci spowodowanej przez czynniki środowiskowe. Kiedy dorosłe meduzy, czują się zagrożone przez zmieniające się warunki, cofają swój zegar genetyczny, by ponownie stać się larwami. Zredukowane do cienkiej warstwy komórek i tkanek, dryfują po oceanie w poszukiwaniu czegoś, do czego mogłyby się przyczepić, np. skały lub źdźbła trawy morskiej.

W badaniu naukowcy oceniali, czy odmłodzone komórki mogą różnicować się w dowolny typ komórek, np. nerwy i mięśnie. Zdolność niedojrzałych komórek do bycia pluripotentnymi, czyli zdolnymi do przekształcenia się w dowolny typ komórek, którego potrzebuje meduza, jest podstawą odmładzania.

U ludzi, komórki macierzyste są uważane za pluripotencjalne, jednak musi zostać wykonane wiele pracy, nim będzie można powiązać proces odmładzania nieśmiertelnej meduzy z ludzkim starzeniem się.

Gdy larwa znajdzie miejsce, metamorfuje w polipa, a następnie klonuje się, tworząc kolonię polipów. Gdy warunki są odpowiednie, kolonia kwitnie i generuje nowe meduzy, które są genetycznymi replikami swoich rodziców.

Naukowcy nie są w stanie odtworzyć procesu odradzania się w laboratorium i na chwilę obecną jest to możliwe jedynie w środowisku naturalnym.

Oprac. MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 sierpnia 2022