Tajemnica życia na Marsie to wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Tajemnica życia na Marsie to wciąż więcej pytań niż odpowiedzi

Naukowcy badający możliwość istnienia życia na Marsie opublikowali właśnie wyniki analizy Tissintu – meteorytu pochodzącego z Marsa, który 11 lat temu spadł w Meksyku. Znaleziona na nim materia organiczna niestety nie pochodzi od organizmów żywych.

.Możliwość istnienia życia na Marsie gorący to temat badań, który wymaga zdobycia głębszej wiedzy na temat wody, cząsteczek organicznych oraz reaktywnych powierzchni planety – napisał dr Philippe Schmitt-Kopplin, geolog z Uniwersytetu Technicznego w Monachium, główny autor publikacji podsumowującej analizę składu marsjańskiego kamienia, który spadł w Meksyku.

Tissint – to fragment powierzchni Marsa, który przed milionami lat został wyrzucony w przestrzeń w wyniku jakiegoś planetarnego kataklizmu. 11 lat temu spadł na Ziemię na terenie Maroka, w pobliżu niewielkiej miejscowości o tej samej nazwie. Odłamki znajdowano w promieniu prawie 50 km od punktu uderzenia.

Na jego powierzchni znaleziono organiczne substancje, składające się z takich pierwiastków jak węgiel i wodór, a także tlen, azot, siarka. Zwykle ich obecność ma związek z działaniem żywych organizmów, właśnie dlatego badacze mieli nadzieję, że pomogą one potwierdzić możliwość istnienia w przeszłości życia na Marsie. Tym razem tak się nie stało.

Okazało się, że w tym wypadku obecność tych pierwiastków nie miała związku z procesami biologicznymi, lecz mówi sporo na temat reakcji zachodzących pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, które ukształtowały wnętrze Marsa, a także wskazują na powiązania między cyklem obiegu węgla na planecie i ewolucją skał. Potwierdziła to duża ilość organicznych związków magnezu znalezionych w meteorycie Tissint.

Analiza meteorytu zaowocowała najdokładniejszym jak dotąd spisem substancji organicznych obecnych w jakiejkolwiek marsjańskiej próbce. Badacze zdołali także powiązać znalezione substancje z działaniem konkretnych minerałów.

Dane mówią wiele na temat procesów, które zachodziły w płaszczu i skorupie planety, szczególnie jeśli chodzi o niezwiązaną z życiem chemię organiczną i reakcje zależne od wody.

Mars i Ziemia dzielą wiele aspektów planetarnej ewolucji. Podczas gdy na naszej rodzimej planecie powstało i rozwijało się życie, zagadką pozostaje, czy kiedykolwiek istniało ono na Marsie. To gorący temat badań, który wymaga zdobycia głębszej wiedzy na temat wody, cząsteczek organicznych oraz reaktywnych powierzchni planety – pisze dr Philippe Schmitt-Kopplin na łamach periodyku „Science Advances”.

Badacze podkreślają, że nieosiągalną dotąd ilość informacji na temat powstawania, stabilności i dynamice organicznych związków na Marsie dostarczą kolejne, planowane misje, które przywiozą próbki marsjańskiej gleby na Ziemię.

Z gwiazd powstaliśmy, w gwiazdy się obrócimy

.Tlen, węgiel, wodór, azot i wszystkie inne pierwiastki, z których się składamy, powstały w wyniku eksplozji supernowych. Jesteśmy dziećmi gwiazd – pisał na łamach “Wszystko co Najważniejsze” Piotr Kołaczek-Szymański, członek Polskiego Towarzystwa Astronomicznego [LINK]

PAP/Marek Matacz/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 stycznia 2023