Tajemnicza moneta znaleziona na kanadyjskiej wyspie

Tajemnicza moneta znaleziona na kanadyjskiej wyspie

Na jednej z kanadyjskich wysp odkryto pochodzącą z pierwszej połowy XV wieku monetę. Wszystko wskazuje na to, że jest to najstarsza moneta angielska, jaką kiedykolwiek znaleziono na terenie tego kraju. Co ciekawe, tajemnicza moneta została wybita 70 lat przed przybyciem Europejczyków na wyspę.

.Złota moneta znaleziona na południowym wybrzeżu Nowej Fundlandii, najbardziej wysuniętej na wschód prowincji Kanady, może być najstarszą znaną angielską monetą znalezioną w kontekście archeologicznym w tym państwie. Jak podaje Rząd Nowej Fundlandii i Labradoru, tajemnicza moneta została odkryta tego lata przez Edwarda Hynesa, lokalnego historyka amatora. Wybito ją w Londynie między 1422 a 1427 rokiem. Była warta jeden szyling i osiem pensów, czyli około 81 dolarów w dzisiejszych pieniądzach. Wydarzenie jest o tyle niezwykłe, że Europejczycy przybyli na wyspę dopiero w 1497 roku.

Złota moneta jest co najmniej 70 lat starsza od daty przybycia Europejczyków na wyspę. Półgrosz odkryty w 1491 roku w Cupid Cove Plantation Provincial Historic Site był najwcześniejszą znaną europejską monetą znalezioną w Kanadzie – zwrócono uwagę w komunikacie.

600-letnia moneta wyprzedza pierwszy udokumentowany europejski kontakt z Ameryką Północną od czasów Wikingów. W 1497 roku, na prośbę króla Henryka VII, John Cabot zbadał ten obszar, a europejskie łodzie rybackie wkrótce podążyły za nim, przyciągnięte przez ogromne ławice dorsza w północnych wodach Atlantyku. W latach 1501-1502 portugalscy odkrywcy zajęli Nową Fundlandię i Labrador dla rodzącego się Imperium Portugalskiego. Sezonowe obozy połowu dorsza były wykorzystywane przez baskijskich, angielskich, francuskich i portugalskich rybaków aż do 1583 roku, kiedy to Wielka Brytania założyła pierwszą stałą europejską kolonię na Nowej Fundlandii.

Fot. Government of Newfoundland and Labrador

Paul Berry, były kurator Muzeum Walut Banku Kanady, mówi, że tajemnicza moneta prawdopodobnie wyszła z obiegu, w momencie, gdy została zagubiona. Istnieje wiele spekulacji na temat tego, w jaki sposób złota moneta znalazła się w Nowej Fundlandii i Labradorze.

Dokładne miejsce odkrycia jest utrzymywane w tajemnicy, aby zniechęcić poszukiwaczy skarbów. Najstarsza angielska moneta, jaką znaleziono na terytorium Kanady, zostanie wystawiona na widok publiczny po zakończeniu konserwacji i badań w znajdującym się na wyspie muzeum The Rooms.

Oprac. MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 listopada 2022
Fot. Government of Newfoundland and Labrador