Tajemnicze odkrycie na Pustyni Negew. Cmentarzysko kupców sprzed 2,5 tys. lat

Negew

Izraelska Służba Starożytności ogłosiła 5 lutego, że na Pustyni Negew zidentyfikowano liczącą 2,5 tys. lat nekropolię. W przekonaniu badaczy odkrycie to ma przełomowy charakter, gdyż rzuca nowe światło na starożytne szlaki handlowe, które łączyły kultury.

Tajemnicze odkrycie na Pustyni Negew

.Wykopaliska jakie były prowadzone przez Izraelską Służbę Starożytności na Pustyni Negew w południowym Izraelu odsłoniły szereg grobowców, które należały do kupieckich karawan z Jemenu, Fenicji i Egiptu, które przemierzały niegdyś te tereny licznie. Wśród artefaktów zidentyfikowanych przy zmarłych, jacy zostali pochowani na tym cmentarzysku, znajdowały się groty strzał pochodzące z Jemenu. Badacze wskazują, że kupcy jacy zostali pochowani w tym miejscu, a który to wchodzili w skład karawan handlujących mirrą, a być może także kobietami.

Archeolodzy zastanawiają się dlaczego tak okazałe stanowisko, na które składa się liczący 2500 lat kompleks grobowy z licznymi pochówkami powstał w tak odległym i niedostępnym miejscu. Eksperci z Izraelskiej Służby Starożytności uważają, że odkrycie to przedstawia historię  karawan handlowych z Arabii, w tym nawet z odległego Jemenu.  Dr Jacob Vardi, archeolog z Izraelskiej Służby Starożytności będący specjalistą od narzędzi krzemiennych, stwierdził, że wyjątkowa koncentracja artefaktów krzemiennych jakie zostały odkryty na Pustyni Negew jest niespotykana w Izraelu, a podobne odkrycia poczyniono do tej pory w Jemenie i Omanie, informuje portal „Arkeonews„.

Naukowiec zwrócił również uwagę na ślady czerwonej ochry znalezione na niektórych artefaktach – substancji, którą starożytne kultury wykorzystywały jako symbol krwi, a także do celów dekoracyjnych. Dr Jacob Vardi zaznaczył, że obecność ochry na grotach strzał może sugerować ich religijne lub kultowe znaczenie, wskazując, że miały one szczególną wartość. Dr Martin David Pasternak, który stoi na czele zespołu archeologów, a także dr Tali Erickson-Gini, starsza badacz tej Izraelskiej Służby Starożytności podkreślili unikatowy charakter znaleziska. „To wyjątkowe odkrycie wskazuje na szeroko zakrojoną wymianę kulturową między południową i północną Arabią, Fenicją, Egiptem oraz Europą Południową” – stwierdzili badacze.

Starożytna karawana handlowała kobietami?

.Szczególnie dwa grobowce z nekropolii odkrytej na pustyni Negew kryły bogaty zbiór artefaktów. Jak wykazało datowanie pochodzą one z okresu pomiędzy VII a V wiekiem p.n.e. W grobach znajdowały się takie przedmioty jak biżuteria z miedzi i srebra, alabastrowe narzędzia do przygotowywania kadzidła, barwne kamienne paciorki, rzadkie muszle oraz amulet w kształcie egipskiego boga Besa.

W przekonaniu archeologów obecność na tym stanowisku licznych pochówków wskazuje ono dwie możliwości: miejsce to mogło przez wieki pełnić funkcję nekropolii dla kupieckich karawan lub stało się cmentarzyskiem dla ataku na karawanę w wyniku, którego to zginęło wielu kupców. Badacze zwracają uwagę, że grobowce nie znajdują się w pobliżu żadnych znanych osad ani fortec, co czyni je jeszcze bardziej zagadkowymi. Ich lokacja nie jest jednak przypadkowa, gdyż znajdują się na centralnym skrzyżowaniu dróg prowadzących przez Pustynię Negev do doliny Arava.

.„To jedno z najciekawszych stanowisk, z jakimi mieliśmy do czynienia. Struktury oraz różnorodność znalezisk wskazują, że Negew nie był jedynie szlakiem tranzytowym, ale tętniącym życiem miejscem spotkań kupców i kultur” – twierdzą dr Martin David Pasternak oraz dr Tali Erickson-Gini. Obecność damskiej biżuterii sugeruje, że wiele pochowanych osób mogło być kobietami, co rodzi przypuszczenia o handlu ludźmi prowadzonym przez karawany kupieckie. Teksty historyczne Minejczyków – handlarzy z Jemenu z drugiej połowy I tysiąclecia p.n.e. – wspominają o zakupie kobiet z takich regionów jak Gaza, Egipt, Grecja, Moab i Edom.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 lutego 2025
Fot. Izraelska Służba Starożytności.