Talerze perkusyjne sprzed 4 lat tys. lat. Sensacyjne odkrycie w Omanie 

talerze perkusyjne

W trakcie ostatnich wykopalisk w liczącej 4 tys. lat osadzie, położonej niedaleko stanowiska Dahwa w Omanie, archeolodzy natrafili na wiekowe artefakty, które odsłaniają istotne informacje związane z praktykami muzycznymi jakie panowały w społeczeństwach epoki brązu. Badacze zidentyfikowali w tym miejscu dwa miedziane talerze perkusyjne, które ich zdaniem są dowodem na bogatą wymianę handlowo-kulturowo jaka panowała w tym regionie już kilka tysięcy lat temu.

Talerze perkusyjne sprzed 4 lat tys. lat

.Zespół archeologów na czele którego stoi prof. Khaled Douglas z Uniwersytetu Sułtana Kabusa w Omanie po odkopaniu niezwykłych wiekowych artefaktów przeprowadził ich analizę chemiczną. Szczegółowo badania ujawniły, że chociaż przedmioty te wykazują wprost uderzające podobieństwo do podobnych obiektów odkrytych do tej pory w Pakistanie, którego ziemie wówczas stanowiły część terytorium cywilizacji Indusu, to jednak skład chemiczny tych prastarych instrumentów muzycznych wskazuje, że zostały one wykonane z miedzi wydobytej w Omanie.

Odkryte talerze perkusyjne sprzed kilku tysięcy lat z okolic Dahwa w Omanie mają być dowodem, iż w epoce brązu funkcjonowała wymiana kulturowa pomiędzy Półwyspem Arabskim a dalszą częścią Azji Południowej, rozciągając się aż po subkontynent indyjski. Mieszkańcy obszarów dzisiejszego Omanu w epoce brązu musieli mieć styczność za sprawą szlaków handlowych z instrumentami muzycznymi wykonanymi w stylu typowym dla Doliny Indusu, skoro wykorzystując regionalne surowce byli w stanie stworzyć swoje własne odpowiedniki takich przedmiotów, mających jednocześnie swoją własną unikalną tożsamość regionalną, informuje portal „Arkeonews„.

Zdjęcia z lotu ptaka przedstawiające budynki z okolic stanowiska Dahwa w Omanie, w których to odkryto talerze perkusyjne. Fot. Antiquity.

Wymiana kulturowa pomiędzy Arabią i Doliną Indusu

.Zidentyfikowane prastare talerze perkusyjne mają kluczowe znaczenie dla badań archeologicznych w regionie oraz historii muzyki,  gdyż podważają one wcześniejsze założenia dotyczące pochodzenia i rozwoju takich instrumentów. Najnowsze badania archeologów realizujących wykopaliska w okolicach stanowiska Dahwa zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Antiquity”.

W tekście tym eksperci dowodzą, że tradycje muzyczne związane z pierwszymi talerzami perkusyjnymi są wspólne zarazem dla cywilizacji doliny Indusu, jak i kultury Umm an-Nar, co stanowi bezsprzeczny dowód, że pomiędzy obydwoma społecznościami funkcjonowały bliskie związki.

.Prof. Khaled Douglas zauważa, że praktyki rytualne związane z zidentyfikowanymi talerzami muzycznymi mogły być przekazywane z obydwu kierunków – zarazem z południowo-wschodniej Arabii do doliny Indusu,  jak i odwrotnie. Wskazywałoby na niejednoznaczność złożonych interakcji kulturowych pomiędzy obydwoma regionami, które opierały się nie tylko na handlu, ale również wymianie kulturowej, która obejmowała idee i tradycje.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 kwietnia 2025
Fot. Prof. Khaled Douglas.