Taylor Swift triumfuje w nagrodach Grammy

Taylor Swift

Piosenkarka i autorka tekstów Taylor Swift odniosła bezprecedensowy sukces na niedzielnej gali rozdania nagród muzycznych Grammy 2024 w Crypto.com Arena w Los Angeles. Amerykanka została pierwszą w historii artystką, która po raz czwarty otrzymała to wyróżnienie za album roku.

Taylor Swift otrzymuje Grammy po raz czwarty

Grammy przyznaje amerykańska Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, a nagrody uchodzą za najważniejsze w świecie muzyki. Nagroda za album roku, znana jako „The Big Award”, jest traktowana jako najbardziej prestiżowa, obok wyróżnień przyznawanych najlepszemu nowemu artyście, trofeum za nagranie roku i piosenkę roku. Są one wręczane corocznie od pierwszej edycji Grammy w 1959 roku.

Członkowie Akademii uhonorowali w niedzielę Taylor Swift także za najlepszy album wokalny pop. Dziękując za wyróżnienie piosenkarka zdradziła fanom utrzymywany przez dwa lata sekret, zapowiadając wydanie 19 kwietnia najnowszego albumu „The Tortured Poet’s Departmant”.

66. ceremonia Grammy przyniosła także sukces amerykańskiej piosenkarce, autorce tekstów i aktorce Miley Cyrus. Zdobyła zarówno statuetkę jako wykonawca przeboju „Flowers” najlepszego nagrania roku oraz najlepszego wykonania utworu pop.

Piosenką roku jurorzy obwołali „What Was I Made For?” z filmu “Barbie” w wykonaniu Billie Eilish. Artystka pojawiła się na estradzie z bratem, wyraźnie odróżniając się od skąpo odzianych na ogół laureatek Grammy, w białej bluzce z krawatem i luźnym różowo-czarnym uniformie zapiętym na wszystkie guziki napisem „Barbie”. Wśród osób, którym dziękowała wymieniła m.in. obecną na uroczystości reżyserkę filmu Gretę Gerwig.

Nowe kategorie nagród Grammy

W zdominowanej przez kobiety ceremonii za najlepszą nową artystkę uznano Victorię Monet. Jest ona amerykańską piosenkarką R&B i pop oraz autorką tekstów; urodziła się w 1989 roku.

Wśród innych zwycięzców producentem roku (utworu nieklasycznego) został Jack Antonoff, a autorem tekstu (utworu nieklasycznego) Theron Thomas. Za najlepszy album rockowy “This Is Why”uhonorowano Paramore.

Podczas niedzielnej gali Narodowa Akademia Sztuki i Techniki Rejestracji, której szefem jest Harvey Mason jr., przyznała łącznie nagrody w 94 kategoriach. W tym roku wzbogaciły je trzy nowe: za najlepsze wykonanie muzyki afrykańskiej, najlepszy album jazzu alternatywnego i najlepsze nagranie tańca popowego.

Galę w Crypto.com Arena, wypełnionej m.in. gwiazdami świata rozrywki, filmu i teatru, uświetnili swymi występami m.in. nazwana matroną wyobraźni i renesansową kobietą 80-letnia Joni oraz Mitchell Billy Joel, który wykonywał tam swoje utwory po raz pierwszy od trzech dekad.

Artystom wręczali statuetki celebryci jak m.in. Meryl Streep i Celine Dion. Galę prowadził po raz czwarty z kolei Trevor Noah, były gospodarz “The Daily Show”.

Nie tylko muzyka w Kultura Najważniejsza

.Muzyka, teatr, film – Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej pochodzący od redakcji „Wszystko co Najważniejsze” zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze/ad 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 lutego 2024