Artykuł Karola Nawrockiego, dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej, opublikowany przez agencję Ukrinform

Artykuł Karola Nawrockiego na Ukrinform.ua

Tekst dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Karola NAWROCKIEGO pt. „Polska sztafeta wolności”, który ukazał się w czwartek na łamach „Wszystko Co Najważniejsze”, został opublikowany również przez Ukrinform państwową agencję prasową Ukrainy. Artykuł Karola NAWROCKIEGO na Ukrinform.ua stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów.

Artykuł Karola Nawrockiego na Ukrinform.ua

.Ukrinform jest jedyną krajową agencją informacyjną Ukrainy. Wiadomości z kraju i ze świata publikowane są przez agencję w językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, francuskim, chińskim, japońskim i polskim. W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” Ukrinform opublikował artykuł prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO nt powstania styczniowego. Tekst dostępny jest na portalu w języku ukraińskim, a na „Wszystko Co Najważniejsze”, gdzie ukazał się pierwotnie, także w językach: polskim, angielskim, francuskim, włoskim oraz hiszpańskim.

Sztafeta wolności

.„Polacy nigdy nie godzili się, by o ich losach decydowali inni. W tę postawę wpisuje się XIX-wieczne Powstanie Styczniowe – heroiczna partyzancka wojna z rosyjskim okupantem” – pisze Karol NAWROCKI.

„22 stycznia 1863 roku wybuchło powstanie, które miało się okazać najdłuższym z polskich zrywów porozbiorowych. Tymczasowy Rząd Narodowy wezwał rodaków na pole walki już ostatniej o wolność i niepodległość. Jednocześnie ogłosił uwłaszczenie chłopów i podkreślił, że wszyscy, bez różnicy wiary i rodu, są wolnymi i równymi Obywatelami kraju. Był to wielki krok w budowaniu nowoczesnego narodu”.

Jak podkreśla prezes Instytutu Pamięci Narodowej, „przedwojenna niepodległa Polska (1918–1939) z wielkim szacunkiem traktowała weteranów Powstania Styczniowego – ludzi, którzy skutecznie inspirowali kolejne pokolenia do walki o wolność. Taki sam szacunek jesteśmy im winni dziś, po 160 latach. I gdy Ukraina broni się przed rosyjską inwazją, widzimy wyraźnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Wciąż trzeba ją pielęgnować, a gdy to konieczne – stanąć do walki„.

Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”

.„Opowiadamy Polskę światu” to realizowany przez Instytut Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, globalny projekt promujący Polskę w mediach zagranicznych. Wcześniejsze edycje projektu związane były z rocznicami wybuchu II wojny światowej, wyzwolenia obozu w Auschwitz, Bitwy Warszawskiej, Grudnia’70, rocznicą urodzin Jana Pawła II, udziału Polski na Forum Ekonomicznym w Davos. Ponad miliard zasięgu miały teksty na 40-lecie “Solidarności” opublikowane w 38 krajach. Aż 1 650 000 000 (ponad półtora miliarda – dane monitoringu PAP Media Intelligence) zasięgu miały publikacje 87 artykułów w ponad 70 krajach, w tym w globalnym „Newsweeku”, w „Le Figaro”, „El Mundo”, „La Repubblica”, o polskich stratach wojennych i nierozliczonej II wojnie światowej.

Najnowsza odsłona projektu „Opowiadamy Polskę światu” realizowana jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej.

Wszystkie teksty projektu „Opowiadamy Polskę światu” opublikowane są (we wszystkich językach realizacji projektu) na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

Oprac. PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 stycznia 2023