Teleskop Hubble'a uchwycił Galaktykę Kałamarnica

Astronomowie za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną znaną jako Galaktyka Kałamarnica, znajdującą się w gwiazdozbiorze Wieloryba.
.Jak tłumaczą badacze z NASA, obraz z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia galaktykę spiralną znaną jako Galaktyka Kałamarnica, która znajduje się w odległości 45 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Wieloryba.

.Galaktyka została wpisana do katalogu opracowanego przez francuskiego astronoma Charlesa Messiera. Jednak również inny badacz, Pierre Méchain, odkrył galaktykę w 1780 roku. Zarówno Messier, jak i Méchain byli łowcami komet, którzy tworzyli listy mglistych obiektów, które, wykorzystując ówczesne teleskopy, można było pomylić z kometami.
Messier, Méchain i inni astronomowie wzięli ten obiekt za mgławicę lub gromadę gwiazd, ta błędna charakterystyka nie była zaskakująca, ponieważ od odkrycia tej galaktyki do uświadomienia sobie przez badaczy, że tego typu obiekty rozrzucone po niebie nie były częścią Drogi Mlecznej, ale w rzeczywistości były oddzielnymi galaktykami oddalonymi od Ziemi o miliony lat świetlnych, minęło ponad sto lat. Wygląd Galaktyki Kałamarnicy przez mały teleskop – intensywnie jasne centrum otoczone rozmytą chmurą – bardzo przypomina jedną lub więcej gwiazd otoczonych mgławicą. Nazwa „Galaktyka Kałamarnica”, jak tłumaczą astronomowie, pochodzi od wydłużonej, nitkowatej struktury, która owija się wokół dysku galaktyki niczym macki kałamarnicy.
Wieloryb (łac. Cetus) jest konstelacją nieba równikowego, jedna z rozleglejszych i czwartą pod względem wielkości. Był znany już w starożytności. W Polsce jest najlepiej widoczny od października do stycznia. Chociaż gwiazdozbiór jest ogromny, to jest w nim niewiele jasnych gwiazd. Najjaśniejszą z nich jest Beta Wieloryba – dość typowy olbrzym typu K, leżący w odległości 96 lat świetlnych od Ziemi, który jest 145 razy jaśniejszy od Słońca.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG