Teleskop Hubble'a uchwycił gwiazdę zmienną w gwiazdozbiorze Oriona

V 372 Orionis

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali gwiazdę zmienną oznaczoną jako V 372 Orionis, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a przedstawia jasną gwiazdę zmienną (gwiazda, która w znaczący sposób zmienia swoją jasność) V 372 Orionis i mniejszą gwiazdę towarzyszącą w lewym górnym rogu tego obrazu. Oba obiekty znajdują się w Wielkiej Mgławicy w Orionie, ogromnym regionie formowania się gwiazd około 1450 lat świetlnych od Układy Słonecznego, w gwiazdozbiorze Oriona.

Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Bally, M. Robberto

.V 372 Orion to szczególny typ gwiazdy zmiennej, znany jako „zmienna Oriona” (orion variable). Te młode obiekty doświadczają nieregularnych wahania jasności i są często związane z mgławicami rozproszonymi, a jak wskazują astronomowie, V 372 Orionis nie jest wyjątkiem – uchwycony obraz jest przesiąknięty niejednolitym gazem i pyłem Wielkiej Mgławicy w Orionie.

Zdjęcie powstało poprzez nałożenie na siebie dane z dwóch instrumentów Hubble’a. Dane z kamer Advanced Camera for Surveys i Wide Field Camera 3 w podczerwieni i widzialnych długościach fal zostały nałożone warstwowo, aby ujawnić bogate szczegóły tego zakątka Wielkiej Mgławicy w Orionie.

Orion (łac. Orion) jest 26. co do wielkości konstelacją położoną w obszarze równika niebieskiego. Oznacza to, że gwiazdy znajdują się na obu półkulach niebieskich. Wokół niego łatwo odszukać gwiazdozbiory Bliźniąt, Byka, Wielkiego Psa oraz Zająca. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od października do końca lutego. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 120. Orion należy do gwiazdozbiorów, w których gwiazda oznaczona jako Alfa nie jest najjaśniejsza; największą jasnością wyróżnia się β Orionis.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 kwietnia 2025
Fot. ESA/Hubble & NASA, J. Bally, M. Robberto