Teleskop Hubble'a uchwycił oddziałujące na siebie galaktyki
![Arp-Madore 2339-661](https://wcn-media.s3.us-west-004.backblazeb2.com/2024/12/image-hubble-captures-2-768x577.jpg)
Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili oddziałujące na siebie galaktyki oznaczone wspólnie jako Arp-Madore 2339-661, znajdującą się w gwiazdozbiorze Tukana.
.Jak tłumaczą astronomowie, obraz z Teleskopu Hubble’a przedstawia oddziałującą na siebie galaktyki znane jako Arp-Madore 2339-661. Katalog Arp – Atlas Osobliwych Galaktyk – to zbiór galaktyk o niezwykłych kształtach i właściwościach. Te oddziałujące obiekty również są szczególne, ponieważ nie jest ich dwa jak jest to widoczne na pierwszy rzut oka, ale aż trzy.
![](https://wcn-media.s3.us-west-004.backblazeb2.com/2024/12/image-hubble-captures-2-974x1024.jpg)
.Dwie wyraźnie zdefiniowane galaktyki to NGC 7733 (mniejsza, z prawej strony) i NGC 7734 (większa, z lewej). Trzecia galaktyka została zidentyfikowana jako NGC 7733N i jest widoczna, przy górnym ramieniu NGC 7733. Zdaniem badaczy można tam dostrzec strukturę przypominającą węzeł, świecącą innym kolorem niż ramię i przesłoniętą ciemnym pyłem. Mogłaby ona z łatwością udawać część NGC 7733, ale analiza prędkości i kierunku ujawniła, że obiekt ten ma znacznie większe przesunięcie ku czerwieni (oddalanie się źródła światła od obserwatora).
Oznacza to, że najprawdopodobniej jest to odrębna struktura, a nie część NGC 7733. Arp-Madore 2339-661 podkreśla jak wiele wyzwań stoi przed astronomami, aby skutecznie odróżniać od siebie obiekty, które mogę się na siebie nakładać z ziemskiej perspektywy.
Wszystkie trzy galaktyki leżą dość blisko siebie, około 500 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Tucana i jak podkreślają astronomowie, oddziałują na siebie grawitacyjnie.
Tukan (łac. Tucana) jest 48. co do wielkości gwiazdozbiorem, znajdującym się na południowym niebie. W Polsce jest on niewidoczny. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 25.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG