Teleskop Hubble'a uchwycił zderzenie trzech galaktyk w gwiazdozbiorze Wolarza

SDSSCGB 10189

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili trzy zderzające się galaktyki oznaczone jako SDSSCGB 10189, znajdujące się w gwiazdozbiorze Wolarza.

.Jak tłumaczą badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajdują się trzy łączące się galaktyki. Obiekty znajdują się na kursie kolizyjnym i ostatecznie połączą się w jedną większą galaktykę, zniekształcając wzajemnie swoją strukturę spiralną poprzez wzajemne oddziaływanie grawitacyjne. Jak wskazują naukowcy, niezwiązana galaktyka na pierwszym planie wydaje się spokojnie unosić w pobliżu fuzji, podczas gdy rozmyte kształty znacznie bardziej odległych obiektów są widoczne w tle.

Fot. NASA

.Trzy zderzające się obiekty znane jako SDSSCGB 10189, znajdujące się w gwiazdozbiorze Wolarza, są stosunkowo rzadkim połączeniem trzech dużych galaktyk gwiazdotwórczych oddalonych od siebie o zaledwie 50 tysięcy lat świetlnych. Choć może się to wydawać bezpieczną odległością, w przypadku tego typu struktur oznacza to, że są one niezwykle bliskimi sąsiadami. Duża galaktyka znajdująca się najbliżej Drogi Mlecznej – Andromeda, jest oddalona o około 2,5 miliona lat świetlnych.

Obraz pochodzi z obserwacji, które miały pomóc astronomom zrozumieć pochodzenie największych i najbardziej masywnych galaktyk we Wszechświecie. Te obiekty o niezwykłych rozmiarach, nazywane są najjaśniejszymi galaktykami klastra (Brightest Cluster Galaxies – BCG) i, jak sama nazwa wskazuje, definiowane są jako najjaśniejsze galaktyki w danej gromadzie galaktyk. Naukowcy podejrzewają, że BCG powstają w wyniku fuzji dużych, bogatych w gaz galaktyk, takich jak ta uchwycona przez Teleskop Hubble’a.

Wolarz (łac. Bootes) jest jednym z wyraźnych gwiazdozbiorów nieba północnego, jest 13. co do wielkości i był znany już w starożytności. W Polsce jest widoczny od zimy do lata. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 90.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 kwietnia 2025
Fot. NASA