Teleskop Hubble'a zobrazował mgławicę emisyjną w gwiazdozbiorze Oriona

NGC 2174

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a uchwycili mgławicę emisyjną oznaczoną jako NGC 2174, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona.

.Jak tłumacza badacze z NASA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się mgławica emisyjna NGC 2174, znana również jako Mgławica Głowa Małpy (Monkey Head Nebula). Ten kolorowy region wypełniony jest młodymi gwiazdami osadzonymi w jasnych pióropuszach kosmicznego gazu i pyłu.

Fot. NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

.NGC 2174 znajduje się w odległości około 6400 lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Oriona. Teleskop Hubble’a już wcześniej obserwował tę część nieba, jednak tym razem obraz jest znaczne bardziej szczegółowy i dokładnie przedstawia strukturę tego niezwykłego obiektu kosmicznego.

Mgławice emisyjne są wielkimi chmurami, często nawet o średnicy kilkuset lat świetlnych, świecącego gazu i plazmy, których powstają gwiazdy. Młode, gorące i niebieskie gwiazdy, które powstały z gazu emitują dużą ilość promieniowania ultrafioletowego, jonizując otaczający obszar. Mgławice są często obserwowane za pomocą Teleskopu Hubble’a przez astronomów. Ich kolorowe pióropusze gazu i jasne gwiazdy tworzą niezwykle piękne wizualnie obrazy. Niektóre z najbardziej znanych zdjęć wykonanych przez Hubble’a przedstawiają mgławice.

Orion (łac. Orion) jest 26. co do wielkości konstelacją położoną w obszarze równika niebieskiego. Oznacza to, że gwiazdy znajdują się na obu półkulach niebieskich. Wokół niego łatwo odszukać gwiazdozbiory Bliźniąt, Byka, Wielkiego Psa oraz Zająca. Gwiazdozbiór jest widoczny w Polsce od października do końca lutego. Liczba gwiazd dostrzegalnych w nim gołym okiem wynosi około 120. Orion należy do gwiazdozbiorów, w których gwiazda oznaczona jako Alfa nie jest najjaśniejsza; największą jasnością wyróżnia się β Orionis.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 czerwca 2025
Fot. NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)