Astronomowie zobrazowali szczególną parę galaktyk w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali parę galaktyk oznaczonych jako NGC 4302 i NGC 4298, znajdujących się w gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki.
.Jak tłumaczą badacze z ESA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się para galaktyk spiralnych znanych jako NGC 4302 i NGC 4298. Dzięki możliwościom Hubble’a są one widoczne w niezwykłych szczegółach. NGC 4302 jest skierowana w stronę Ziemi krawędzią dysku, a NGC 4298 jest widoczna na wprost i widoczna jest jej cała struktura spiralna. Oba obiekty znajdują się w odległości 55 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w północnym gwiazdozbiorze Warkocz Bereniki. Para ta została, odkryta przez astronoma Williama Herschela w 1784 roku, jest częścią Gromady w Pannie, grawitacyjnie powiązanego zbioru niemal 2 tysięcy pojedynczych galaktyk.

.Znajdująca się na skraju gromady NGC 4302 jest nieco mniejsza od Galaktyki Drogi Mlecznej. NGC 4298 jest jeszcze mniejsza – o połowę od swojej towarzyszki. W najbliżej znajdujące się siebie punkty obu galaktyk oddalone są od siebie o około 7 tysięcy lat świetlnych. Biorąc pod uwagę tak bliskie położenie galaktyk, astronomowie są zaintrygowani ich pozornym brakiem jakiejkolwiek znaczącej interakcji grawitacyjnej –jedynie słaby most neutralnego gazu wodorowego – niewidoczny na zdjęciu – wydaje się rozciągać między nimi. Całkowicie nieobecne są długie ogony pływowe i deformacje ich struktury, które są typowe dla galaktyk leżących tak blisko siebie.
Warkocz Bereniki (łac. Coma Berenices) jest gwiazdozbiorem nieba północnego, 42. co do wielkości i był znany od starożytności. W połowie XVI w. uczynił go gwiazdozbiorem holenderski kartograf Gerardus Mercator. Jest widoczny w Polsce od zimy do lata, a liczba gwiazd widoczna w nim gołym okiem wynosi około 50. Najjaśniejszą gwiazdą konstelacji jest β Comae Berenices. Badacze twierdzą, że ten rejon nieba nie obfituje w gwiazdy, ale za to obecne jest w nim wiele galaktyk. Znajduje się w nim osiem obiektów z katalogu Messiera.
.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.
Oprac. EG