Teleskop Huble'a zobrazował galaktykę spiralną z poprzeczką w gwiazdozbiorze Perseusza

NGC 1175

Naukowcy za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a zobrazowali galaktykę spiralną oznaczoną jako NGC 1175, znajdującą się w gwiazdozbiorze Perseusza.

.Jak tłumaczą badacze z ESA, na zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a znajduje się galaktyka spiralna z poprzeczką znana jako. NGC 1175. Została odkryta przez astronoma William Herschel 24 października 1786 roku. Znajduje się ona około 257 milionów lat świetlnych od Układu Słonecznego, w gwiazdozbiorze Perseusza.

Fot. NASA/ESA Hubble Space Telescope and William Keel (University of Alabama)

.Galaktyki występują w różnych kształtach i rozmiarach. Jak zaznaczają astronomowie, galaktyki spiralne charakteryzują się jasnym jądrem i rozległymi, wirującymi ramionami gazu, pyłu i gwiazd – NGC 1175 jest właśnie obiektem tego typu i zawiera tak zwaną „poprzeczkę”, która znajduje się w centrum całej struktury. Poprzeczki wpływają na sposób, w jaki materia krąży w galaktykach.

Galaktyki takie jak NGC 1175, obserwowane od strony krawędzi, mają jeszcze bardziej osobliwą morfologię – ich wewnętrzne regiony wydają się być grubsze w niektórych miejscach niż w innych, co powoduje, że przybierają kształt przypominający gigantyczny „X”.

NGC 1175 została zaobserwowana w ramach przeglądu „Gems of the Galaxy Zoos”, który polegał na głosowaniu, w którym astronomowie amatorzy wybierali, które galaktyki chcieliby, aby Teleskop Hubble obserwował, w czasie, gdy miał on przerwy między zaplanowanymi badaniami.

Perseusz (łac. Perseus) jest jednym z większych gwiazdozbiorów nieba północnego, 24. co do wielkości. Należy on do grupy konstelacji jesiennych, przez co jest najlepiej widoczny w szerokości geograficznej Polski podczas okresu jesiennego. Liczba gwiazd widocznych w nim gołym okiem wynosi około 90. Perseusz jest jednym z 48 gwiazdozbiorów opisanych przez Ptolemeusza i jednocześnie jedna z 88 oficjalnych, współczesnych konstelacji.

.Kosmiczny Teleskop Hubble’a, został wystrzelony na niską orbitę okołoziemską w 1990 roku i od tej pory pomaga naukowcom lepiej poznawać Wszechświat. Nie był on pierwszym teleskopem kosmicznym, ale jest jednym z największych i najbardziej wszechstronnych, przez co jest jednym najważniejszych narzędzi badawczych w historii ludzkości. Teleskop Hubble’a został nazwany na cześć astronoma Edwina Hubble’a. Space Telescope Science Institute (STScI) wybiera cele Hubble’a i przetwarza uzyskane dane, podczas gdy Goddard Space Flight Center (GSFC) kontroluje sam statek kosmiczny.

Oprac. EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 maja 2025
Fot. NASA/ESA Hubble Space Telescope and William Keel (University of Alabama)