Temperatura krytyczna dla człowieka wynosi pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza

Podczas jubileuszowej konferencji z okazji stulecia Society for Experimental Biology w Edynburgu poinformowano, że temperatura krytyczna dla człowieka wynosi pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza.

Podczas jubileuszowej konferencji z okazji stulecia Society for Experimental Biology w Edynburgu poinformowano, że temperatura krytyczna dla człowieka wynosi pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza.

Temperatura krytyczna dla ludzi – przeprowadzone badania

.Badania prowadzone przez zespół prof. Lewisa Halseya z University of Roehampton (Wielka Brytania) wykazały, że górna temperatura krytyczna (UCT) dla człowieka wynosi pomiędzy 40 a 50 stopni Celsjusza.

Dalsze prace mają wyjaśnić wzrost metabolicznych „kosztów” energii w wysokich temperaturach.

Jak zauważył prof. Halsey, przeprowadzono wiele prac dotyczących zakresu temperatur odpowiednich do życia dla różnych zwierząt (takich, przy których tempo ich metabolizmu jest minimalne, a wydatek energii niski), jednak tego rodzaju informacje dotyczące ludzi są znacznie mniej dostępne niż w przypadku na przykład hodowanego drobiu.

Temperatury optymalne

.Autorzy wykazali, że spoczynkowe tempo metabolizmu, czyli miara ilości energii zużywanej przez organizm ludzki na podtrzymanie funkcjonowania może być wyższe, gdy ludzie są narażeni na gorąco i wilgoć.

Zrozumienie zakresu temperatur, w których tempo przemiany materii człowieka zaczyna rosnąć, oraz tego, jak zakres ten różni się u poszczególnych osób – może mieć wpływ na warunki pracy, sport, medycynę i podróże międzynarodowe.

Ludzie o różnych cechach mają różne temperatury optymalne. Prof. Halsey i jego zespół badają teraz z pomocą najnowocześniejszego echokardiografu, w jaki sposób zbyt wysoka temperatura – powyżej UCT – wpływa na czynność serca oraz jak różni się jej wpływ na serce u osób o różnych cechach, takich jak wiek, płeć czy sprawność fizyczna.

„W ocieplającym się świecie ta wiedza staje się coraz cenniejsza” – podkreślił profesor.

Zdrowie – choroby nowotworowe

.Rosnące globalne obciążenie chorobami nowotworowymi znacząco przekracza obecne możliwości skutecznej kontroli zachorowań – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Piotr CZAUDERNA

W tekście pod tytułem „Zdrowie – nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz” profesor przypomina, że „w 2020 roku na całym świecie zdiagnozowano ponad 19 milionów nowych przypadków nowotworów (w tym w Polsce ok. 170 000), a 10 milionów ludzi z tego powodu zmarło. Oczekuje się, według Global Cancer Observatory, że do 2040 roku obciążenie to wzrośnie do około 30 milionów nowych przypadków raka rocznie i 16 milionów zgonów, a nowotwory staną się główną przyczyną śmierci. Tymczasem wiele zachorowań na nowotwory można przypisać potencjalnie modyfikowalnym czynnikom ryzyka. Znajomość tego faktu jest absolutnie kluczowa dla rozwoju skutecznych strategii zapobiegania chorobom nowotworowym”.

PAP/ Paweł Wernicki/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lipca 2023