To Lam – minister bezpieczeństwa nowym prezydentem Wietnamu

To Lam zaprzysiężany na prezydenta 22 maja 2024

Zgromadzenie Narodowe Wietnamu zatwierdziło w środę 22 maja ministra bezpieczeństwa publicznego To Lama na prezydenta kraju. Obrońcy praw człowieka mają zastrzeżenia do jego dotychczasowej działalności – na poprzednim stanowisku nadzorował działania służb, co zdaniem niektórych doprowadziło do systematycznego ograniczania podstawowych wolności.

Nowy prezydent w ogniu krytyki obrońców praw człowieka

.Sześćdziesięciosześcioletni To Lam, członek Biura Politycznego i dotychczasowy minister bezpieczeństwa publicznego, został desygnowany na ten urząd przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Wietnamu w ubiegłym tygodniu. W tajnym głosowaniu parlamentu, które odbyło się w środę, uzyskał aprobatę 472 z 473 deputowanych.

Jako szef Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego To Lam był kluczową postacią w szeroko zakrojonej kampanii antykorupcyjnej, która według komunistycznych władz ma na celu wykorzenienie powszechnego w kraju procederu.

Zdaniem krytyków to tylko pretekst do usuwania przeciwników politycznych. Dotychczas zwolniono z pracy tysiące osób, w tym kilku ministrów, a prominentni liderzy biznesu zostali postawieni przed sądem za oszustwa i korupcję.

To Lam może w przyszłości zostać sekretarzem generalnym Partii

.Funkcja prezydenta Wietnamu jest w dużej mierze ceremonialna, ale to jedno z czterech najwyższych stanowisk politycznych w kraju, obok sekretarza generalnego partii, premiera i przewodniczącego parlamentu.

Jak zauważa agencja AP, wybór na prezydenta znacząco zwiększa szanse, by To Lam został następnym sekretarzem generalnym Partii Komunistycznej po 80-letnim Nguyen Phu Trongu, z którym blisko współpracował.

Poprzedni prezydent, Vo Van Thuong, został formalnie pozbawiony stanowiska w marcu po trwającej nieco ponad rok kadencji. Rząd uznał, że naruszył zasady partii, a jego „niedociągnięcia miały negatywny wpływ na opinię publiczną, (…) partii, państwa i jego samego”.

Wietnam wprowadza podatek dla zagranicznych koncernów

.Państwa świata bronią się przed gwałtownym rozrostem największych korporacji w różny sposób. Wietnamski ekonomista Võ Trí Thành pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” o wprowadzeniu przez ten kraj globalnego podatku fiskalnego dla spółek z zagranicznym kapitałem działających w tym kraju. Jak informuje autor, „w ramach uchwały globalnym podatkiem minimalnym w wysokości 15 procent objęte zostaną międzynarodowe korporacje, których przychody w dwóch z czterech kolejnych lat przekroczyły 750 mln euro (ok. 800 mln USD).”

„Według obliczeń Ministerstwa Finansów QDMTT obejmie 122 zagraniczne korporacje w Wietnamie, a przewidywane dodatkowe wpływy z podatków wyniosą około 14,6 bln VND (608,3 mln USD). Jeśli IIR zostanie zastosowany do spółek wietnamskich, może on objąć sześć podmiotów, a szacowany dodatkowy pobór podatku wyniesie około 73 mld VND. Wśród znaczących korporacji objętych uchwałą znajdują się Samsung, Intel, LG, Bosch, Sharp, Panasonic, Foxconn i Pegatron, które stanowią prawie 30 procent całkowitego kapitału BIZ w Wietnamie (około 131,3 miliarda USD) i które korzystają z preferencyjnych stawek podatku dochodowego od osób prawnych (poniżej 15 proc.).”

„Globalny podatek minimalny nie jest umową międzynarodową, a kraje nie są zobowiązane do jego stosowania. Wietnam nie musi go zatem wprowadzać, ale jeśli inne kraje będą go egzekwować, może to skutkować pobieraniem przez nie dodatkowych podatków od przedsiębiorstw w Wietnamie, w szczególności od firm z kapitałem zagranicznym.

„W obliczu zaostrzonych standardów i nowych wymogów dotyczących cyfrowej i ekologicznej ekspansji gospodarczej globalny podatek minimalny nie powinien być postrzegany jako obciążenie lub wyzwanie, ale jako szansa dla Wietnamu. Jest to okazja do przyspieszenia reform, poprawy otoczenia biznesowego i inwestycyjnego oraz dostosowania się do globalnych trendów, co w rezultacie przyciągnie wysokiej jakości inwestorów” – uważa autor.

PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 maja 2024
Fot.: Truyền hình Hưng Yên - HYTV