Topniejące lodowce mogą zalać nawet 15 mln ludzi

Topniejące lodowce mogą zalać nawet 15 mln ludzi

Topniejące lodowce z terenów arktycznych mogą spowodować powodzie na olbrzymich terenach, ale najbardziej zagrożą mieszkańcom Indii, Pakistanu, Peru i Chin – alarmują naukowcy na łamach Nature Communications. Dowodzą, że jeziora lodowcowe nie będą w stanie przyjąć tak dużej liczby wody, jaką przyniesie topnienie lodowców.

.Zdaniem naukowców jezior polodowcowych będzie coraz więcej, natomiast powierzchnia już istniejących będzie się powiększać. Nadmiar zgromadzonej w nich wody spowoduje wzrost zagrożeń naturalnych w postaci powodzi lodowcowych (GLOF – glacial lake outburst floods). Powodzie te mogą wystąpić bez wcześniejszego ostrzeżenia, bo skały i osady, które stanowią naturalną barierę dla zbierającej się wody, mogą nie wytrzymać jej rosnącego naporu.

Naukowcy z Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii zbadali zasięg i szkody wywołane przez powodzie lodowcowe w 2020 r. Ustalili oni, że w największym stopniu katastrofa zagraża populacjom Indii, Pakistanu, Chin, Peru i Boliwii. Z oceny badaczy wynika, że w skali globalnej zagrożenie to dotyczy ok 15 mln osób, żyjących przede wszystkim żyjącym na terenach górskich.

Już wcześniej takie zdarzenia powodowały liczne ofiary śmiertelne. Potencjalnie mogą też one oznaczać rozległe zniszczenia infrastruktury.

Badacze sugerują, by w przyszłości uwagę związaną z ryzykiem takich powodzi koncentrować nie na terenach z największymi, najliczniejszymi lub najszybciej rosnącymi jeziorami polodowcowymi – ale raczej na gęstości zaludnienia w regionie i zdolności lokalnych społeczności do radzenia sobie z katastrofą.

Apelują także, by więcej uwagi i środków finansowych przeznaczyć na badania Andów – jako obszaru, który ze względu na liczne lodowce i górskie jeziora jest stosunkowo bardziej zagrożony powodziami lodowcowymi.

Topniejące lodowce to nie wszystko

Jeśli w antropocenie ludzie stali się siłą geologiczną kształtującą Ziemię, to teraz musimy stać się siłą geologiczną, która cofnie szkody przez nas spowodowane i skoryguje działania nadal tworzące zagrożenia – pisał na łamach “Wszystko co Najważniejszeprof. Julian CRIBB, australisjki pisarz i autor m.in. “Food or War”.

PAP/Urszula Kaczorowska/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 lutego 2023