Traktat UE - Japonia w dziedzinie obronności

traktat UE-Japonia

Unia Europejska i Japonia poinformowały w piątek w Tokio, że zawarły traktat o partnerstwie w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w tym również bezpieczeństwa morskiego, zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych. powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Traktat UE – Japonia

.Traktat ten to nowy rozdział w naszych stosunkach – powiedział szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Szefowie unijnej i japońskiej dyplomacji, Josep Borrell i Takeshi Iwaya ogłosili porozumienie podczas trwającego w Tokio Dialogu Strategicznego między UE a Japonią.

Jak przypomniał w wygłoszonym podczas spotkania przemówieniu Borrell, niedawno w Tokio ratyfikowana została Umowa o Partnerstwie Strategicznym między UE a Japonią. Teraz otwarty został nowy rozdział w stosunkach między Unią a tym krajem. „Nowy rozdział, który nie dotyczy handlu czy ekonomii, ale bezpieczeństwa i obrony” – skomentował polityk.

Borrell podkreślił, Japonia jest najbliższym partnerem UE w regionie Indo-Pacyfiku, a dwustronne stosunki między tym państwem a Wspólnotą nigdy nie były bliższe. „Można je jednak poprawić. Dlatego potwierdziliśmy potrzebę wzmocnienia współpracy UE-Japonia w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w tym w zakresie bezpieczeństwa morskiego, zagrożeń cybernetycznych i hybrydowych, w obliczu rosnących wyzwań dla bezpieczeństwa regionalnego i globalnego” – dodał szef dyplomacji UE.

Traktat z Japonią, to pierwsza tego rodzaju umowa jaką UE zawarła z krajem regionu Indo-Pacyfiku. „To historyczny krok” – ocenił Borrell.

Zmiana w polityce Japonii

.Agresja Rosji na Ukrainę zmieniła stosunek Japonii i Japończyków do postrzegania własnego bezpieczeństwa i sytuacji geopolitycznej świata. Od początku konfliktu, czyli już od 2014 r. i aneksji Krymu Japonia zdecydowanie opowiedziała się po stronie Ukrainy. Jak zauważa na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Agnieszka PAWNIK – specjalistka od historii i kultury Japonii – inwazja na Ukrainę wpływa na sytuację geopolityczną w regionie Azji i Pacyfiku, zwłaszcza w obliczu napięć w związku z agresywną polityką Chin oraz testami pocisków balistycznych w Korei Północnej. „Zbyt ostrożna lub zachowawcza reakcja wobec Rosji mogłaby doprowadzić do większej agresji ChRL na Morzu Wschodniochińskim albo spotkać się z dezaprobatą europejskich partnerów. Dlatego japońskie elity polityczne, a zwłaszcza Partia Liberalno-Demokratyczna, długo apelowały o zwiększenie budżetu obronnego”. 

Autorka przypomina, że Rosja i Japonia nie mają czystej karty, od wielu lat toczą spór o cztery graniczne wyspy na Kurylach, które ZSRR zajął tuż przed zakończeniem II wojny światowej, co było powodem niepodpisania traktatu pokojowego. „Na marginesie rosyjskiej inwazji na Ukrainę wzrosło napięcie wokół tego sporu, przeradzając się, jak piszą agencje, w jawny antagonizm. Ukraina wydała oświadczenie, że zajęcie wysp przez Rosjan było nielegalne. W odpowiedzi Rosjanie zagrozili Japonii, że angażowanie się w działania pomocowe dla Ukrainy będzie podstawą do eskalacji ich konfliktu”.

PAP/Jowita Kiwnik Pargana/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 listopada 2024